Ana sayfa Politika Sezgin Tanrıkulu: “Kemal Kurkut’un öldürülmesi infazdır”

Sezgin Tanrıkulu: “Kemal Kurkut’un öldürülmesi infazdır”

PAYLAŞ

Diyarbakır Newrozu’nda üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un polislerce öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında görevlerinden uzaklaştırılan 2 polisten biri savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılırken, diğeri ise “Olası kasıtla adam öldürme” suçundan tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece serbest bırakıldı.

“Delilleri karartma çabası var”

Konuyu değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Kemal Kurkut’un öldürülmesi açıkça orantısız güç kullanımı sonucu yasadışı infazdır” dedi. İnfazın çekilen fotoğraflar ile kanıtlandığına değinen Tanrıkulu, polislerin gazetecilerden fotoğraf makinelerini alıp kayıtlarını silmesi ve valilikçe ilk etapta yapılan yanlış bilgilendirmeyi delilleri karartma çabası olarak yorumladı.

“Hükümetin bir siyasi tercihi”

Ölüm biçimi için “Kasten veya olası kasıtla adam öldürme suçudur” diyen Tanrıkulu, “Delillerin bizzat karartıldığının anlaşıldığı bu ortamda, şüpheli polislerin serbest bırakılması, şüpheli polisler hakkında tutuklama tedbirine başvurulmaması kamuoyu vicdanında bu yarayı derinleştirmiştir. İki polis memurunun görevden uzaklaştırılmaları kuşkusuz olumludur; ancak cezasızlık insan hakları ihlallerinde hükümetin uyguladığı bir siyasi tercihe dönüşmüştür. İnsan hakları ihlalleri ile suçlanan görevlilere kamu otoritelerinin koruması ve yargının hoşgörüsü devam ettiğinin de açık bir göstergesi olmuştur. Aynı hoşgörünün yüzde 1’ini, binde 1’ini ifade özgürlüğü ile ilgili eleştirilere göstermeyen yargının, yaşam hakkı ihlallerinde bu hoşgörüsü maalesef yeni değildir” dedi.