Ana sayfa Politika Sırrı Süreyya Önder: Bu iktidar ile 12 Eylül arasında 55 kişi fark...

Sırrı Süreyya Önder: Bu iktidar ile 12 Eylül arasında 55 kişi fark var

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Vicdan ve Adalet Nöbeti 3’üncü gününde Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda devam ediyor. Ziyaretlerin devam ettiği parkta HDP’li vekiller gündemdeki konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.

Bir hapishanenin içerisindeyiz

Dihaber’in haberine göre, yoğurtçu Parkı’nı kasteden HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Bir hapishanenin içerisindeyiz.Hemen yanımızda Yunus Emre adına yapılan bir anıt var. Burada Yunus’un sözlerini hatırlatayım: İşitin ey yarenler aşk bir güneşe benzer. Aşkı olmayan kişi misali taşa benzer. Taş gönülde ne biter ne de dilinde ağu tüter. Nice yumuşak söylese sözü savaşa benzer. Bugün insan sevgisinden uzak, adaletle uzak bir zihniyet Yunus’un sözlerini haklı çıkarırcasına savaş pratikleri geliştirip duruyor” dedi.

Hesaplar 7 Haziran’da bozuldu

İktidarın bunu bilmesine rağmen küçük hesaplar peşinde koştuğunu belirten Önder konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İktidarın bu hesapları 7 Haziran seçimlerinde halkın iradesine çarparak tuzla buz oldu. Kendini hep savaşla var eden, düşman yaratmadan politika üretemeyen iktidar bu sefer yeni arayışlara girdi. İşledikleri suçlara bir meşrutiyet yaratmaya çalıştılar. Bugün ödediğimiz bedel bunun bedelidir. Hiçbir halk bir avuç muktedirin işlediği suçların bedelini ödemek zorunda değildir.

Bu iktidar ile 12 Eylül arasında 55 kişi fark var

Bunu yaparken halkların buna hiçbir tepki göstermeyeceğini, işsizlerin, işçilerin bundan korkacaklarını varsayarak yaptılar. Gelinen durum gösterdi ki siz bu ülkenin parklarını, toplanma alanlarını bir açık hava hapishanesine dönüştürürseniz de buna itiraz hiç beklemediğiniz yerden gelir. 12 Eylül’ün ilk yayınladığı kararnamelerde 5 kişiden fazla kişinin bir araya gelmesi gözaltı gerekçesi sayılıyordu. Şimdi ise bize 60 kişiden fazla bir araya gelinmeyeceğini söylüyorlar. Bu iktidar ile 12 Eylül arasında 55 kişi fark var.

Karınca kanat takınca zevali yakın olur

Dünyadaki bütün hareketler, direnişler bir tek kişinin aklına düşmesi ile başladı. Karınca kanat takınca zevali yakın olur. Bunlar siyaseten çoktan kanatlandılar ama nereye konacaklarını Allah bilir. Biz halkın özgürlüğü için bir tek kişi kalana dek mücadeleye devam edeceğiz.