Sivil araçla HDP’li vekillerin yolunu kesen Jandarma kimlik kontrolü yaptı

Ağustos 12, 2017, 7:56 pm
Edremit-Van Karayolu üzerinde seyir halindeyken jandarma personeli tarafından sivil araçla yolları kesilen HDP Milletvekilleri Garo Paylan ve Bedia Özgökçe 15 dakika alıkonuldu

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan’ın, beraberlerinde TBMM personeli danışmanlar olduğu halde Edremit-Van karayolunda seyrederken, sivil plakalı askeri personel tarafından yolları kesildi.

Araçtan inen sivil giyimli kişi, HDP’li vekillerin bulunduğu araca yöneldi. Paylan ve Özgökçe’nin cep telefonuyla görüntü almaya başlaması üzerine ise kendisini Van-Edremit İlçe Jandarma Komutanı ve jandarma binbaşısı olarak tanıtarak araçtakilerin kimliklerini istedi.

HDP’den yapılan açıklamada, HDP’li vekillerin Edremit’te bulunan ve üzerine tuvalet yapılan Ermeni mezarlığının olduğu bölgede incelemelerde bulundukları ve ardından Van’daki Vicdan ve Adalet Nöbeti alanına gitmek üzere yola çıktıkları belirtildi. Dönüş yolundaki vekillerin yollarının kesilerek 15 dakika boyunca alıkonulduğu noktanın ise herhangi bir kontrol noktası olmadığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, söz konusu bölgenin jandarma görev alanı olmadığı ve yapılan kimlik kontrolünün hukuksuz olduğu kaydedildi.