Sokakta kadınlara laf atanlara ceza geliyor

Ekim 17, 2017, 12:58 am
Fransa, sokakta kadınları taciz eden erkeklere anında ceza kesilmesine olanak sağlayacak yasa için çalışmalara başladı. Cezanın ne olacağı bilinmezken semt polislerinin bu işle görevlendirilecekleri belirtildi

Henüz nasıl bir ceza kesileceğinin kararlaştırılmadığını ve konu üzerine tartışmaların sürdüğünü belirten Schiappa, semt polisinin kadınlardan gelen şikayetler üzerine harekete geçeceğini ifade etti.

Önümüzdeki yıl mecliste oylamaya sunulacak yasa tasarısı için çalışmaların devam ettiğini aktaran 34 yaşındaki Schiappa, farklı siyasi partilerden beş milletvekilinin polis ve yerel yönetimlerle işbirliği yaparaksokakta anında ceza kesilmesini sağlayacak şekilde bir taciz tanımı üzerine çalıştığını söyledi.
Schiappa, sokakta taciz etme ile flörtü birbirinden ayırmanın zor olabileceğini belirten RTL sunucusuna, “Biz, sokakta hangi noktada tehdit edilmeye, güvensiz veya tacize ugramış hissettirilmeye başladığımızı biliyoruz” diyerek yanıt verdi.

Buna örnek olarak da bir erkeğin bir kadının kişisel alanını ihlal ederek kadınla çok yakından konuşmasını, erkeğin kadını sokakta dakikalarca takip etmesini veya “17 defa telefon numarasını istemesi” örneklerini verdi.