Ana sayfa Manşet Son bir yılda İsrail’e göçen Türkiyeli Yahudi sayısı iki kat arttı

Son bir yılda İsrail’e göçen Türkiyeli Yahudi sayısı iki kat arttı

PAYLAŞ

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, ilk kez 2015 yılında Avrupa’da yaşayan Yahudilere yaptığı ‘İsrail’e göç edin çağrısı’ ve ardından göçü cazip hale getirmek için yürürlüğe giren yeni kanunlar, Avrupa ülkeleri, Rusya ve eski Sovyet ülkelerinin yanı sıra Türkiye’de de rağbet gördü.

İsrail JTA Haber Ajansı’nın verilerine göre; 2017 yılında Avrupa ülkeleri, Rusya ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkeleri terk ederek ilk kez İsrail’e yerleşen Yahudi sayısının 23 bin 415 olduğu belirtildi. Bunlar arasında 5 bin 661 kişiyle Rusya başı çekerken, ilk yerleşimler arasında Rusya’yı Ukrayna, eski Sovyet ülkeleri, ABD, Fransa ve İngiltere izliyor. Türkiye’den ayrılarak İsrail’e yerleşen Musevi sayısı ise iki kat arttı ve 350’ye ulaştı. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında 350 kişi düşük gibi gözükse de bir önceki yılki göç rakamlarının iki katından fazla. 2016 yılında Türkiye’den İsrail’e sadece 164 Yahudi göç etmişti.

Göçün an nedeni Erdoğan’ın söylemleri ve siyasi istikrarsızlık

Yahudi Ajansı’nın bulgularına göre, Yahudilerin Türkiye’den ayrılmasında başlıca sebep, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisinin kontrolünde artan devlet toleranslı ‘antisemitizm’ söylemleri ve siyasi istikrarsızlık. Yahudilerin Rusya’dan ayrılmasında ise petrol fiyatlarındaki düşüş ve rublenin dolar karşısında değer kaybetmesi ana neden olarak gösteriliyor. Bunun yanı sıra Rus lider Putin’in bireysel haklara getirdiği sınırlamaların da ayrılmalarda etkisi olduğu söyleniyor.

Netenyahu Yahudilere göç çağrısı yapmıştı

2015 yılının Şubat ayında Danimarka’daki bir havraya yapılan saldırıdan sonra İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Avrupa’da yaşayan Yahudilere İsrail’e göç etmeleri için çağrıda bulundu.

İsrail Parlamentosunda yaptığı konuşmada Netanyahu, ‘Avrupa topraklarında Yahudiler, yalnızca Yahudi oldukları için öldürülüyorlar. Bu terör dalgası devam edecek.’ demişti.

Avrupa’da yaşayan Yahudilere hitaben, ‘İsrail sizin vatanınız.’ diyen Netanyahu, daha önce de Fransa’da Ocak ayında bir Yahudi marketine yapılan saldırıdan sonra benzer ifadelerle Yahudileri İsrail’e göçe çağırmıştı.

Grihat