Ana sayfa Logo Altı “Son bir yılda sigortalı çalışan 40 bin kadın işten çıkarıldı”

“Son bir yılda sigortalı çalışan 40 bin kadın işten çıkarıldı”

PAYLAŞ

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) verilerine göre, son bir yılda sigortalı çalışan 40 bin kadın işten çıkarılırken, özellikle OHAL ile birlikte kadın istihdamında ciddi gerileme yaşandı.

Dihaber’in sorularını yanıtlayan Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi (KEİG) Platformu üyesi Semiha Ari “Kadın istihdamını artırma iddiasında olan bütün girişimler aile ve nüfus, iş ve aile yaşamını uyumlulaştırma temalarıyla kuruluyor. ‘Kadınlar da çalışsın, ama yarı zamanlı, kısmi süreli, esnek işlerde ve hatta mümkünse evden çalışsınlar ki çocuklara da baksınlar’ deniyor.” ifadelerini kullandı.

Evlerin artık sadece erkeğin maaşıyla dönmediğini söyleyen Arı şöyle devam ediyor:

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) verilerine göre, son bir yılda sigortalı çalışan 40 bin kadın işten çıkarıldı. Kayıtsız çalışanlarla birlikte sayının yüz binleri bulduğu tahmin ediliyor. OHAL ilanından sonra çıkarılan KHK’lerle binlerce memur, öğretmen, akademisyen meslekten ihraç edildi. Belediyelerde ve belediyelere bağlı kadın danışma merkezlerinde yaygın olarak istihdam edilen kadınların işlerine de kayyumlar tarafından son verildi. Zaten istihdam yaratma kapasitesi olmayan bir ülkede bu durum kadınların istihdamdan kopması demek. Bu binlerce kadının görece daha güvenceli olan işleri kaybetmesi anlamına geliyor.