Ana sayfa Manşet Suriyeli çocuklar yaşları büyütülüp para karşılığı evlendiriliyor

Suriyeli çocuklar yaşları büyütülüp para karşılığı evlendiriliyor

PAYLAŞ

Suriye Birleşik Türkmenler Derneği yetkililerinin, derneğe yardım almak için gelen ailelerin küçük yaştaki kızlarının yaşlarını büyüterek, 5 bin TL karşılığında evlendirdiği ileri sürüldü. Tanıkların anlatımlarına göre, şuana kadar 300’den fazla mülteci kız çocuğunun yaşı büyütülerek, Türkiye’de evlendirildi.

Doğum tarihlerinde oynama

Yaşı büyütülerek evlendirileceklerden biri de K.O. adlı çocuk. Dihaber’in ulaştığı belgelerde, Halep nüfusuna kayıtlı ve İçişleri Bakanlığı Ankara Valiliği Geçici Koruma Kimlik Belgesi’nde gerçek doğum tarihi 16 Mart 2002 olan K.O.’nun yaşı İstanbul’da bulunan bir şebeke tarafından 3 yıl büyütüldü. Arapça düzenlenen sahte evrakla K.O.’nun doğum tarihi 16 Mart 1999, nüfusa kayıt edildiği tarih de 22 Mart 1999 olarak yazıldı. Böylece 18 yaşında gösterilen K.O., para karşılığında evlendirilecek. İsminin yazılmaması kaydıyla olaya tanıklık ettiğini söyleyen Suriye uyruklu tanığın beyanlarına göre, K.O.’ye Ramazan Bayramı’ndan sonra ‘düğün’ yapılacak.

Yaşları büyütülen 300 çocuk evlendirildi

Suriyeli tanık, merkezi Ankara Karapürçek’te bulunan Suriye Birleşik Türkmenler Derneği Ankara İl Temsilcisi ve kardeşinin de işin içinde bulunduğunu doğrulayarak, “Suriye Birleşik Türkmenler Derneği Ankara İl Temsilcisi ile kardeşi H.S. ve eşi M.S., derneğe yardım almak için gelen ailelerin küçük yaştaki kız çocuklarının yaşlarını önce tespit ediyor. Daha sonra tespit ettikleri aileye giderek, ‘Sizin kızınızı zengin bir iş adamı ile evlendirmek istiyoruz. Kızınızı verirseniz eğer hem biz size yardımları çoğaltacağız, hem de kızınızın evleneceği kişi size yardım edecek. Böylelikle hepinizin hayatı kurtulacak. Eğer kızınızı vermezseniz bizden asla yardım alamazsınız’ diyor” şeklinde tanıklığını anlattı. Tanığın ifadelerine göre bu şekilde şimdiye kadar 300’den fazla küçük yaştaki çocuğu bu yolla yaşlarını büyüterek evlendirdi.

Kuaförler de olayı doğruladı

Çocukların düğün öncesi “hazırlık” için götürüldüğü belirtilen kadın kuaförü de iddiaları doğrular nitelikte bilgiler verdi. İsminin yazılmasını istemeyen kuaför, dernek yetkililerinin evlendirdiği çocukları “düğün” öncesi kendilerine getirdiğini belirterek, bu çocukların 13-14-15 yaşlarında olduğunu söyledi. Kuaför, Leyla Süleyman’ın kendilerine, “Yapacağınız makyaj ile kızlar daha büyük görünsün” dediğini aktardı. Yine kuaförün paylaştığı bilgilere göre, şuana kadar makyaj yapılamsı için kendilerine getirilen çocuk sayısı 20. Kuaför, çocukların bir kısmının da başka kuaförlere götürüldüğünü belirtti.

Ses kayıtlarını duyunca ‘yüz yüze görüşelim’

İddialar üzerine aranan dernek başkanı Leyla Süleyman önce iddiaları reddetti. “Belge ve ses kaydı var” denilince, “Yüz yüze görüşürsek daha iyi olur. Ben evlenen kızlara tercümanlık ediyorum. Hepsinin numaraları yanımda. Hiç biri de 18’inden küçük değil, hepsi de 25’inden yukarı. Benim kızım var 18’inden küçük, nişanlı. Sahte belge ile yaşları büyütecek olsam, ayın 15’inde, kızım 18 yaşına girecek. Kızımın yaşını büyütürdüm. Aynı dili bilmeyen insanlar evleniyor. ‘Tamam, tercümanlık yaparım’ diyorum. Neden beni arıyorlar, ben dernek başkanıyım” diye belirtti.