Ana sayfa Yaşam Suriyeli mültecilerin yüzde 90’ı yoksulluk içinde, yüzde 10’u savunmasız

Suriyeli mültecilerin yüzde 90’ı yoksulluk içinde, yüzde 10’u savunmasız

PAYLAŞ

Gözlemevi, öldürülenlerden 17 binin üzerinde çocuk olmak üzere 96 bininin sivil olduğunu belirtti.Savaş öncesi 23 milyon nüfusa sahip Suriye’de BM verilerine göre 6,6 milyon kişinin ülke içinde yerinden olduğu tahmin ediyor.BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ise, kuşatılmış şehirlerde ya da erişilmesi güç alanlarda 4,7 milyon insanın yaşadığını belirtiyor.

GÖÇ VE MÜLTECİLİK

BMMYK, Suriye’deki iç savaştan dolayı 4,9 milyon insanın Suriye’den kaçmak zorunda kaldığını belirtirken kaçan bu insanlardan 2,9 milyondan fazlasının Türkiye’ye geçtiği belirtiliyor.Bu verilere güre Türkiye’yi mülteci barındırma noktasında Lübnan takip ediyor.BM verilerine göre Lübnan, nüfusunun dörtte birine tekabül eden yaklaşık bir milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Lübnan hükümeti ise, ülkede 1,5 milyon kadar Suriyelinin bulunduğunu açıklıyor. BMMYK verilerine göre 630 bin olan Ürdün’deki Suriyeli mülteci sayısını Ürdün hükümeti ise 1,4 milyon olduğunu söylüyor.Mülteci ajansı ise, en az 225 bin Suriyelinin Irak’a, 137 bininin ise Mısır’a sığındığını belirtiyor. Ajans ayrıca Suriyeli mültecilerin yaklaşık yüzde 90’ının yoksulluk içinde yaşadığın ve en az yüzde 10’unun ise “son derece savunmasız” durumda olduğunu belirtti.

HAPİSHANE VE İŞKENCE

Uluslararası Af Örgütü, Şubat ayında Şam yakınlarındaki Rez el Saydnaya cezaevinde 2011-2015 yılları arasında yaklaşık 13 bin kişinin asıldığını, iç savaşın başlamasından bu yana ise 17 bin kişinin burada öldüğünü bildirdi.Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de 2011’den beri rejim hapishanelerinde işkence veya sert koşullardan en az 60 bin kişinin öldüğünü açıkladı.Baskın gruplar veya cihatçılar tarafından yönetilen cezaevlerinde de aynı dönemde binlerce insanın öldüğü belirtiliyor.

EKONOMİ

Uzmanlar, iç savaşın Suriye’de ekonomiyi de yıktığını, ekonomik altyapısının çökmesinden dolayı Suriye ekonomisini 30 yıl geriye gittiğini belirtiyorlar.130 sivil toplum kuruluşundan oluşan koalisyona göre 2015 yılına gelindiğinde Suriye’nin elektrik hattının yüzde 83’ü hizmet dışı kaldı.Bm ve İngiltere’nin Saint Andrews Üniversitesi tarafından Nisan 2016’da yapılan bir araştırmaya göre Suriye nüfusunun dörtte birinden fazlası fakirlik şartlarında yaşıyor. Araştırmaya göre Suriye’nin ekonomik iş faaliyetinin 2010 ile 2015 yılları arasında yüzde 55 oranında küçüldüğünü de belirtiliyor. (K24)