Ana sayfa Öne Çıkanlar Suudi Arabistan ve Kuveyt, Lübnan’daki vatandaşlarından ülkeyi terk etmelerini istedi

Suudi Arabistan ve Kuveyt, Lübnan’daki vatandaşlarından ülkeyi terk etmelerini istedi

PAYLAŞ
Crown Prince Salman bin Abdulaziz Al Saud, Saudi Arabian Vice Chairman of the Council of Ministers and Secretary of State for Defence of the Kingdom of Saudi Arabia is pictured in Djiddah, Saudi Arabia, 13 October 2014. Photo by: Thomas Imo/picture-alliance/dpa/AP Images

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’ya konuşan ülkenin dışişleri bakanlığından bir yetkili, “Lübnan Cumhuriyeti’ndeki koşullar nedeniyle, (Suudi Arabistan) Krallığı bu ülkeyi ziyaret eden ya da burada yaşayan vatandaşlarından derhal ayrılmalarını istiyor” dedi.
Kuveyt Dışişleri Bakanlığı’ndan da birkaç saat sonra benzer bir açıklama geldi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri haftasonu Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a giderek istifa ettiğini açıklamıştı. Hariri’nin istifası sonrası iki ülke ilişkilerinde gerginlik artmıştı. Bu istifanın, Lübnan’ı Suudi-İran çekişmesinin bir parçası olmaya ittiği ve Lübnan’daki Şii ve Sünniler arasındaki gerilimi artırabileceği yorumları yapılıyor. Hariri’nin son günlerde birden fazla kez İran karşıtı Suudi Arabistan’ı ziyaret ettiği ve Cuma günü yine Suudi Arabistan’a gittiği belirtiliyor.
Lübnan’daki mezhepsel ayrıma dayanan siyasi sisteme göre, başbakanlık görevini Sünni bir siyasetçi yürütüyor.
(BBC TÜRKÇE)