‘Tahir Elçi’nin katilleri nerede?’

Şubat 24, 2017, 10:31 pm
Diyarbakır Barosu 65. kez bir araya geldi, “Tahir Elçi’nin katilleri nerede?” diye sordu. Baro Başkanı Alan “Bu cinayeti aydınlatmayı kendimize ilke edindik” diyerek anma etkinliklerine her hafta devam edeceklerini söyledi

Diyarbakır Barosu her cuma olduğu gibi bugün de Tahir Elçi’yi anmak ve cinayetin aydınlatılması için Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Avukatlar cübbeleriyle katıldıkları eylemde üzerinde Elçi’nin fotoğrafının bulunduğu, Türkçe ve Kürtçe “Seni unutmayacağız” yazılı pankart açtı.

Tahir Elçi hayatını insan hakları mücadelesine adamış bir hukukçuydu

Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Velat Alan yaptığı açıklamada “Bu cinayeti aydınlatmayı kendimize ilke edindik” diyerek anma etkinliklerine her hafta devam edeceklerini söyledi. Alan’ın konuşmasının devamı şöyle:

Değerli Baro Başkanımız Tahir Elçi’nin katledilişinin üzerinden 65 hafta geçti. Katiller henüz bulunamadı ve bu cinayet ne yazık ki henüz aydınlatılamadı. Tahir Elçi hayatını insan hakları mücadelesine adamış bir hukukçuydu.

Nerede bir işkence, kötü muamele, insan hakları ihlali varsa Tahir Elçi oradaydı. 28 Kasım 2015’te yine bir insan hakları ihlali için Dört Ayaklı Minare’nin önündeydik ve ne yazık ki burada Tahir Elçi’yi katlettiler. Ancak onun bize miras bıraktığı mücadelesini devam ettireceğiz. Bu cinayeti aydınlatmayı kendimize ilke edindik.

Tahir Elçi cinayeti faili meçhuller kervanına katılmayacak, bizle buna müsaade etmeyeceğiz. Katilleri mutlaka ortaya çıkaracağız. Her hafta olduğu gibi anma etkinliklerimize de devam edeceğiz.