Ana sayfa Sürmanşet Tarhan Erdem: “Bu bir seçim olsaydı Ak Parti yüzde 30 oy alırdı”

Tarhan Erdem: “Bu bir seçim olsaydı Ak Parti yüzde 30 oy alırdı”

PAYLAŞ

Tarhan Erdem, Amerika’nın Sesi’ne referandum anketleri sonuçlarının yanı sıra, 17 Nisan sabahı sandıktan çıkma ihtimali olan her iki sonucu değerlendirdi.

Hayır sonucu seçmenin direncini ortaya koyar”

Sandıktan ‘Hayır’ çıkmasını istediğini belirten Erdem, “Halkın seçmenlerin son 4-5 seneden beri beri Sayın Erdoğan’ın sertleşme, otoriterleşme eğilimine karşı önemli bir direnci olduğunu gösterecektir ve Erdoğan da bunu dikkate almak zorunda kalacaktır. Tabii ki ne cumhurbaşkanı değişecek ne hükümet değişecektir. Fakat bunun iyi bir mesaj olduğunu görülecektir ve halk da kendi demokratik olgunluğunu ispat etmiş olacaktır,” dedi.

Erdem sandıktan evet kararı çıkması durumunda ortaya çıkacak tablo konusunda da, “Evet çıkarsa şu olur bu olur demeye lüzum yok. çok ciddi otoriterleşmeye genel olarak özgürlük dışı rejime girilmek istemeyeceği muhakkaktır. Zaten onun için yapılıyor. Çok farklı bir durumda olacak Türkiye’nin yönetim tarzı. Bir kişi kararname çıkaracak bir kişi hemen hemen meclisin bütün yetkilerini kendi üzerine toplamış olacak. Zaten böyle bir duruma gelen bir kişinin artık o ayrıntıda şu hakkı var mıydı bu hakkı var mı diye düşünmez. Siz teslim etmişsiniz, o istediği gibi kullanacaktır. Dolayısıyla bir yurttaş olarak iki gün kala böyle kötümser bir hava çizmek istemem ama hiç beklemediğim hiç beklenmeyen 50 seneden beri bir anti demokrasi dışı hukuk dışı bir noktaya gelecektir Türkiye,” diye konuştu.

Tarhan, sandıktan anket şirketlerinin tahmin ettiği gibi evet sonucu çıkması durumunda da olumlu bir tablo çizmedi.

Konda Yönetim Kurulu Başkanı Erdem, “Tabii 52 ile de 55 ile de alınmış olsa geriye kalan 45 ile eskiden var olan farklılıklar sert keskin gelmiştir hale gelmiştir. Netice itibariyle onunla yaşamak mecburiyetindedir idare. %45’i Bir de 48’i yok kabul edemez. Bana göre sürdürülebilir olması mümkün değildir. Beş sene on sene senede düzelmez bu iş diyenler var ama ben aynı kanaatte değilim. Süre tayin etmek çok yanıltıcı olabilir ama çok uzun zaman olmayacak bir sürede bu iş biter,” ifadelerini kullandı.

“Kürtler ‘Hayır’ diyecek”

Sayılarını 6 milyon olarak ifade ettiği Kürt seçmenlerin oylarının yüzde 95’inin ‘Hayır’ olacağını kaydeden Tarhan Erdem, daha önce AKP’ye oy vermiş muhafazakar kesim oylarının da kaybedileceği tahmininde bulundu. Erdem, “Bu bir seçim olsaydı parti seçimi, yüzde 30’a yakın seçmen AK Parti’ye oy verecekti. Şu anda Ak Partililerin kazanıp kazanmamakta endişeli olmalarına sebep olan olay budur,” iddiasında bulundu.