Ana sayfa Ekonomi Taşeron işçilere güvenlik soruşturmasıyla ayrım

Taşeron işçilere güvenlik soruşturmasıyla ayrım

PAYLAŞ

Taşeron işçilerin güvenlik soruşturmasından geçirilmesiyle yanlızca AKP ve MHP’li işçilerin alımının yapılacağı iddia ediliyor.

TBMM’ye gelmesi beklenen taşeron işçilere dair taslağın kendilerini kapsamamasını değerlendiren belediye işçileri, “Sınav ve güvenlik soruşturması yapılacağı söyleniyor. AKP güvenlik soruşturması diyerek kadrolaşmaya gidiyor ve endişemizi arttırıyor” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın taşeron işçilere dair hazırladığı 12 maddelik taslak sır gibi saklanıyor. İşçi sendikalarına danışılmadan hazırlanan taslağın, önümüzdeki günlerde TBMM komisyonunda görüşülmesi bekleniyor. Ancak Bakan Julide Sarıeroğlu tarafından taşeron çalışanların kadroya alınmasına ilişkin yapılan açıklamada, belediyelere taşeron işçi sağlayan şirketlerin bu kapsamda değerlendirilmeyeceğini açıklamıştı. Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) üyesi işçiler “üvey evlat” muamelesi gördüklerini belirterek güvenceli iş talebinde bulundu.

‘AKP’li MHP’li işçiler rahat olduklarını düşünmesinler’

Kartal Belediyesi’nde çalışan taşeron işçi Çetin Kaya, taşeron firmada çalışan her işçinin işten çıkarılma korkusu yaşadığını dile getirerek, “Biz artık bu korkuyu yaşamak istemiyoruz. Belediyeye ait bir firma kurulacak ve orada çalıştırılacaklar bu öncelikle kadrolaşmayı getirir. Daha da önemlisi bu şekilde bizi daha rahat işten çıkarırlar. Artık yeter! Verilen sözlerin yerine getirilmesini ve ayrımsız bir şekilde kadro talep ediyoruz. AKP’li veya MHP’li işçiler rahat olduğunu düşünmesin. Bugün bize yapılanlar yarın onlara da yapılır.  Çünkü onlar da bizim gibi taşeron işçisidir. Bugün sınav ve güvenlik soruşturması yapılacağı söyleniyor. Bu kaygılarımızı iyice arttırıyor. Çünkü AKP güvenlik soruşturması diyerek kadrolaşmaya gidiyor ve endişemizi arttırıyor” diye kaygılarını dile getirdi.

‘İşçiler içinde ayrımcı davranılıyor’

Maltepe Belediyesi işçilerinden Dursun Özdemir, kadrolu işçiler ile aynı işi yapmalarına rağmen aynı ücreti alamadıklarını ve bu duruma derhal son verilmesi gerektiğini söyledi. İşçiler içinde ayrımcı davranılmasının doğru olmadığını belirten Özdemir, “Güvenceli iş istemek en doğal hakkımız” dedi.

Kadıköy Belediyesi işçilerinden Hatıra Aktaş da, verilen sözlerin yerine getirilmesini talep ederek, AKP döneminde taşeron sorunun ortaya çıktığını ve artık buna son verilmesi gerektiğini söyledi. Meclise gelmesi beklenen yasa tasarısının içeriğine ilişkin bilgileri olmadığı için de Genel-İş üyesi işçiler olarak alanlarda olduklarını ve olmaya devam edeceklerini söyleyen Aktaş, “Hiç kimsenin bir şey bilmediği için ve güzel bir şey olmayacağını bildiğimiz için alanlara çıktık ve çıkmaya da devam edeceğiz” dedi.

Bir başka Kadıköy Belediyesi işçisi Sultan Öğütlü de, “Ekmeğimizin elinden alınmasını istemiyoruz. Belki bir kadro vermeyecekler ama her an da kapıyı gösterebilirler. Biz bu korku ile yaşamak istemiyoruz. Bir güvencemiz yok, sırtımızı dayayacak bir devletimiz yok” diye konuştu.