Ana sayfa Politika TBMM Başkanı İsmail Kahraman bir yılda 2,7 milyon liralık hediye dağıttı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman bir yılda 2,7 milyon liralık hediye dağıttı

PAYLAŞ

Milletvekillerine gönderdiği ‘40 Hadis’ kitabı, 15 Temmuz albümleri, dizüstü bilgisayar gibi hediyeleriyle diğer Meclis Başkanlarından farklı tutumuyla dikkat çeken İsmail Kahraman, devletin ‘hediye dağıtma rekortmeni’ çıktı.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, bütçe tasarıları ile genel bütçeli kurumların 2016 yılı kesin hesaplarının da Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesine başlandı. Kesin hesap cetvellerinde yer alan dikkat çekici harcama tutarlarından biri de ‘hediye için alınan taşınırlar’ oldu.

Yaptığı harcamalarla en çok tartışılan kurumlarından olan Cumhurbaşkanlığı, hediye dağıtmada Meclis’in gerisinde kaldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 2016 yılında 2 milyon 753 bin liralık harcama ile hediye dağıtma rekorunu kırarken, Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan 1 milyon 396 bin liralık harcama ile ikinci sıraya yerleşti.

Kahraman, 2016 yılında 2 milyon 757 bin liralık ödeneğin tamamına yakınını harcayıp 2017’ye sadece 3 bin 694 lira devretti. Başbakanlık ise ‘hediye bonkörü’ bu iki kurumun çok gerisinde kaldı. Başbakanlık 155 bin 700 liralık ödenekten 123 bin 840 liralık hediye satın aldı.

Hep tartışıldı

Kamunun hediye verme alışkanlığı her tasarruf döneminde gündeme geldi. Üst düzey yöneticiler, son olarak da eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamuda hediye alışverişi yapılmasını yasakladığını duyurdu. Hediye alışverişini yasaklayan 2007/3 sayılı Başbakanlık genelgesini ortadan kaldıran yeni bir genelge yayımlanmamasına karşın getirilen istisnalar hediye dağıtımının sürmesini sağladı.

Tasarruf genelgesi ne diyor?

2007/3 sayılı uluslararası toplantılar ile ulusal bayramları istisna tutan Tasarruf Tedbirleri başlıklı Başbakanlık Genelgesinin ilgili hükümleri şöyle: