Ana sayfa Manşet The Nation: ‘Türkiye, diktatörlükte daha da derinlere iniyor’

The Nation: ‘Türkiye, diktatörlükte daha da derinlere iniyor’

PAYLAŞ

1865’te kurulan Amerika’nın köklü araştırmacı gazetecilik ve eleştiri platformu The Nation, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini ele alan bir yazı yayınladı. Uzuzn zamandır Türkiye haberleriyle ilgilenen ve Guardian’ın Türkiye muhabirliğini yapan Constanze Letsch’in kaleme aldığı yazıda ülkedeki muhalif seslere karşı uygulanan tutuklama, gözaltı ve baskılar anlatıldı.

Yazıda özetle şu ifadelere yer verildi:

Osman Kavala’nın ‘darbeyi yönetmek ve terör örgütüne yardım etmekten’ dolayı tutuklanmasından birkaç ay önce hükümet destekçisi medya, Kavala’yı, ‘ajan’ ve ‘ülkeyi çökertmeye çalışan adam’ olarak hedef göstermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AKP grup toplantısında Kavala’yı, ‘Türkiye’nin Soros’u olarak değerlendirmesinin ardından ‘sadık medya’ da Kavala’ya karşı ataklarına devam etmişti. Erdoğan, Kavala’yı para aklamakla suçlamıştı.

Osman Kavala, Türkiye Amerika ilişkilerinin uzlaştırıcısı konumunda bulunuyor ve Ermeni Soykırımı’nı tanıyordu. Kavala’nın kurduğu Anadolu Kültür, kültürel bölgelerin iyileştirilmesi, kadın, çocuk, mülteci ve LGBTQ hakları gibi konularda da çalışmalar yürütüyordu.

Kavala’nın dosyası Türkiye’deki sivil toplumu tam anlamıyla şoke etti. Hakkında üretilen sahte delillerle tutuklanan Kavala’yla insan hakları, kültürel çeşitlilik ve barış konularında çalışan aktivistlere ‘sıradaki sen olabilirsin’ mesajı verildi.

Daha 10 gün önce serbest bırakılan insan hakları savunucuları ve sonrasında tutuklanan Osman Kavala, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında uygulanan cadı avına maruz kalanlardan sadece sonuncuları.

150 bin kişi sadece devlet memurluğundan atıldı. 60 binden fazlası da terör örgütüne üye olmaktan hapse atıldı. Bunların içinde asker, polis, memur, çok sayıda gazeteci, öğretim üyesi, avukat yer alıyor.

Erdoğan’ın darbeden hemen sonra uygulamaya koyduğu OHAL’le sadece darbeyi yapmakla suçladığı Fethullah Gülen değil, Kürtler, solcular, hatta Erdoğan’ı eleştiren herhangi biri cezalandırılabilir hale geldi.

Konuyla ilgili konuşan Cengiz Aktar, ‘Birçok insan ülkeyi terk etti. … Bu, bir ülkeye olabilecek en kötü şey. Bu, sivil toplumun yok edilmesi…’

Yazının tamamı için…