Ana sayfa Dünya Trump: Ben bu adamı doğru dürüst tanımıyorum bile

Trump: Ben bu adamı doğru dürüst tanımıyorum bile

PAYLAŞ

Beyaz Saray’da konuşan Trump, Comey ile yaptığı görüşmelerle ilgili yemin altında konuşmaya “yüzde yüz” istekli olduğunu söylerken, bu konuşmalarda Comey’e kendisinden sadakat beklediğini söylediği iddialarını ise reddetti.

Twitter’dan yaptığı daha önceki açıklamada ABD Başkanı, Comey’i komiteye yalan söylemekle suçladı.

Trump’ın mesajında, “Yaptığı bütün yanlış açıklamalar ve söylediği yalanları kenara bırakırsak, tamamen haklı çıktım… VAY BE, Comey bir bilgi sızdırıcı” ifadeleri yer aldı. Cuma günü Beyaz Saray’da yaptığı basın toplantısında “James Comey benim söylediklerimin çoğunu kabul etti ve söylediği bazı şeyler doğru değildi” diye konuşan Trump, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben bu adamı [Comey] doğru düzgün tanımıyorum bile. ‘Bana bağlılık yemini etmeni istiyorum’ diyecek değilim ya. Kim bir adamdan yeminliyken bağlılık yemini etmesini ister ki?”

Trump ve Comey’den kayıt ve tutanaklar istendi

Trump Comey ile görüşmelerine ait elinde kayıtlar olup olmadığı sorulduğundaysa, “Bununla ilgili size belki yakın gelecekte bir şeyler anlatırım. Hiçbir şey ima etmiyorum” dedi. ABD Başkanı’nın basın toplantısından kısa süre sonra ayrı bir soruşturma yürüten Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi, Beyaz Saray’dan ellerinde iddialara konu olan görüşmelerin kayıtları varsa bunların birer kopyasını istedi. Comey’den de ifadesi sırasında bahsettiği tutanaklar istendi.

Comey ifadesinde ne demişti?

-Comey, Trump yönetiminin FBI’ın iyi yönetilmediğini iddia ederek kendisini ve liderliğini karalamasının yanlış olduğunu söyledi.
-Trump’ın Rusya ile gizli bir anlaşması olup olmadığına ilişkin soruya yanıtı, “Buna açık bir toplantıda cevap veremem” oldu.
-Şubat ayında Trump ile yaptığı ikili görüşmelerin kaydını neden tuttuğu sorulduğunda, “Yalan söyleyeceğinden korktuğum için” dedi.(BBC)