Ana sayfa Dünya Trump, ilk yurtdışı gezisine çıktı

Trump, ilk yurtdışı gezisine çıktı

PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump ilk yurtdışı gezisine Suudi Arabistan’dan başlıyor. 9 günlük resmi gezinin ikinci durağını İsrail ve Batı Şeria oluşturacak. Ardından Vatikan’a geçerek Papa Françesko ile görüşecek olan Trump daha sonra da Brüksel’deki NATO zirvesine ve Sicilya’nın Taormina kentindeki G7 grubu toplantısına katılacak.

Trump’ın danışmanları, ABD Başkanı’nın gezisini ‘tarihi’ olarak tanımlıyor. Trump, Jimmy Carter’dan sonra ilk yurt dışı gezisini Kanada ya da Meksika’ya düzenlemeyen ilk ABD Başkanı oluyor.

Dış İlişkiler Konseyi (Council on Foreign Relations) adlı düşünce kuruluşundan Elliot Abrams, Trump’ın seyahat rotasını ilgi çekici bulduğunu belirtiyor. Abrams, Trump’ın seçim kampanyası döneminde ABD’nin Ortadoğu’daki anlaşmazlıklardan uzaklaşacağını söylediğini hatırlatarak, “Ancak şimdi ilk yurtdışı gezisini tam da Ortadoğu’ya yapıyor” diyor.

Radikal İslam’la mücadele konuşması

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Trump’ın “Müslüman dünyasını ortak düşmanlar karşısında birleştirme” amacını taşıdığı vurgulandı.

Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz ve kraliyet ailesinin diğer üyeleriyle görüşmeye hazırlanan Trump, Körfez ülkeleri temsilcilerinin biraraya geldiği bir de toplantıya katılacak. 50 ülke lideri ve üst düzey temsilcisinin katılmasının beklendiği toplantıda Trump bir de konuşma yapacak.

Trump’ın kendisiyle görüşmek üzere Riyad’a çağrılan Körfez liderlerine sesleneceği konuşmada radikal İslam’la mücadele konusuna ağırlık vermesi bekleniyor.

Trump seyahati öncesi yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan’da Müslüman liderlerle konuşup kendi dinlerinin barışçıl geleceğinin önünü açmak için onlardan nefret ve radikalleşmeyle mücadele etmelerini isteyeceğim” demişti. ABD Başkanı, “vereceği mesajın Riyad’da memnuniyetle beklendiğini” de sözlerine ekledi.

Trump’ın başkanlığı çoşkuyla karşılandı

DW’nin haberine göre, Körfez ülkeleri Trump’a sıcak bakıyor. Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi, seçim kampanyasında İslam karşıtı açıklamaları ve sonrasında yedi Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini engellemek için attığı adımlara rağmen bölgede çoşkuyla karşılanmıştı.