Ana sayfa Dünya Trump’ın ikinci seyahat yasağı da yargıya takıldı

Trump’ın ikinci seyahat yasağı da yargıya takıldı

PAYLAŞ

Böylece Donald Trump’ın seçim vaadi olarak sunduğu Müslüman ülkelere ve sığınmacılara yönelik seyahat yasağını uygulama girişimi ikinci defa yargı tarafından engellenmiş oldu. Federal Yargıç Derrick Watson’ın iptal ettiği başkanlık kararnamesi çoğunluğu Müslüman olan 6 ülkenin vatandaşlarının 90, sığınmacıların ise 120 gün boyunca ABD’ye girişini yasaklayacaktı.

BBC’nin aktardığına göre, Donald Trump bu uygulamanın teröristleri durduracağını söylerken muhalefet bunun ayrımcı bir yasa olduğunu öne sürüyordu. Hawaii, kararnamenin iptali için dava açan çok sayıda eyaletten biriydi. Hawaii’de açılan davada avukatlar, insanların uluslarına göre farklı muameleye tutulmasının ayrımcılık olacağını, bu nedenle kararnamenin ABD anayasasına aykırı olacağını savunmuştu.

Turizmin olumsuz etkilenmesi ile ülkenin yabancı öğrenci ve işçi kaynaklarının kesilmesi de dosyada yer alan diğer gerekçelerdi. Trump’ın Ocak ayındaki seyahat yasağı girişimi Seattle’daki bir federal yargıç tarafından engellenmişti. Beyaz Saray henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.