Ana sayfa Dünya Trump’ın Rusya bağlantısına ilişkin gizli bilgileri sızdıran internet sitesinin ‘kaynağı’ tutuklandı

Trump’ın Rusya bağlantısına ilişkin gizli bilgileri sızdıran internet sitesinin ‘kaynağı’ tutuklandı

PAYLAŞ

ABD Adalet bakanlığı, hükümetin gizli bilgilerini çalmakla suçlanan 25 yaşındaki Rality Leigh W.’nin Georgia eyaletinde tutuklandığını açıkladı. Başsavcı vekili Rod Rosenstein tutuklamayla ilgili olarak, gizli bilgilerin dışarıya sızdırılmasının ulusal güvenliği tehlikeye soktuğunu ve yönetime olan güveni sarstığını söyledi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Amerikan medya kuruluşu NBC’nin, tutuklamadan bir saat önce yayınlanan “Intercept” ile ilgili haberi de böylece doğrulanmış oldu. Hükümet çevreleri, yayınlanan gizli belgelerin sahte olmadığını teyit etti. Trump yönetimi gizli bilgilerin sızdırılması ve elden ele verilmesiyle sonuna kadar mücadele edileceğini duyurdu.

Seçmen listeleri manipüle mi edildi?

‘Intercept’ raporunda, Rusya’nın 2016 yılındaki Başkanlık seçimini etkileme girişimiyle ilgili bilgiler yer alıyor. Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) tarafından hazırlanan belgeler Rus askeri istihbaratının seçime müdahale girişiminin şimdiye kadar bilinenden çok daha derine indiğini gösteriyor. Seçmen kayıt işlemlerinin de Ruslar tarafından manipüle edilmeye çalışıldığı ortaya çıkarılmıştı. Rus istihbaratının seçmen kayıt işlemleri için bilgisayar programı hazırlayan Amerikan şirketlerinden en az birine siber saldırıda bulunmaya teşebbüs ettiği öğrenildi.

Laura Poitras ve Glenn Greenwald tarafından işletilen ‘The Intercept’ adlı internet sitesi, Edward Snowden’in NSA’nın gizli bilgilerini kamuoyuna sızdırdığı skandal sırasında üne kavuşmuştu.

Trump kendini frenliyor

Başkan Donald Trump tutuklamadan kısa süre önce, görevden uzaklaştırdığı eski FBI Başkanı James Comey’in perşembe günü yapılması öngörülen dinlenmesini engellemeyeceğini duyurmuştu. Trump’ın sözcüsü Başkanın yürütme yetkilerinin malum olduğunu, ancak gerçeklerin çabuk ve ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkarılabilmesi için Başkan’ın bu yetkiyi kullanmayacağını söyledi. Donald Trump 9 Mayıs’ta James Comey’i FBI başkanlığından azletmişti.

Senato istihbarat servisleri komisyonunun perşembe günü Comey’den alacağı bilgiler Başkan Trump’ı yakından ilgilendiriyor. Comey’in komisyona Başkan ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi vermesi bekleniyor. Başkan Trump’ın, seçim ekibinin Moskova ile kanun dışı bağlantı kurduğuna dair ihbarların üzerine gitmemesi için Comey’e caiz olmayan şekilde baskı yaptığı öne sürülüyor.

Washington’da Başkan’ın hukuken FBI Başkanı’nı ifade vermekten men etme yetkisinin bulunup bulanmadığı tartışılıyor. Donald Trump son haftalarda, görevden aldığı FBI Başkanı ile yaptığı görüşmeler hakkında bizzat açıklama yapmıştı.