Ana sayfa Dünya Trump’tan Katar Emiri’ne diplomatik krizi çözmek için yardım teklifi

Trump’tan Katar Emiri’ne diplomatik krizi çözmek için yardım teklifi

PAYLAŞ

Trump’ın ofisinden yapılan açıklamada, “Başkan, Beyaz Saray’da yapılacak olası bir toplantı gibi adımlar dahil, taraflara anlaşmazlıkları çözmek için yardım etmeyi teklif etti” denildi.
Katarlı bir yetkilinin ifadelerine dayanan Reuters’ın haberine göre Trump, telefon görüşmesinde Körfez’de istikrarın korunmasını istediğini ve bölgedeki diplomatik krize bir çözüm bulmaya hazır olduğunu söyledi.
Trump’ın açıklamasından kısa süre önce, Suudi Arabistanlı bir yetkili, Körfez İşbirliği Konseyi’nin “kendi iç meselesi” olduğunu söyleyerek Katar krizinin çözülmesinde aracıya ihtiyaç olmadığını vurgulamıştı.

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Yemen, Katar’ı “terörizme destek vermekle” suçlayarak ilişkilerini kesmeye karar vermişti.

Katar ise suçlamaları reddetmeyi sürdürüyor.

Donald Trump, Twitter’dan yaptığı açıklamada Orta Doğu ziyaretleri sırasında radikal ideolojiye finansman konusunda liderlerin “Katar’ı işaret ettiğini” söylemişti.

“Suudi Arabistan Kralı ve 50 ülkeyle yapılan görüşmelerin işe yaradığını görmek çok güzel. Radikal örgütlerin finansmanına karşı katı bir tutum takınacaklarını söylediler ve tüm oklar Katar’ı işaret ediyordu. Belki de bu, terörizm felaketi için sonun başlangıcı olur.”