Ana sayfa Öne Çıkanlar Tüm tutuklu gazeteciler için emsal karar olabilir

Tüm tutuklu gazeteciler için emsal karar olabilir

PAYLAŞ

Şahin Alpay ve Altan kardeşlerin AYM başvurularını yapan Avukat Veysel Ok, “Kararın içeriğini görmedim ama umarım karar içeriği içtihat niteliğinde yazılmış ve tüm gazeteciler için kullanılır niteliktedir.” dedi.

AYM kararının tüm mahkemeler ve idari kurumlar için bağlayıcı olduğunu belirten Ok, kararla mahkemeye başvurduktan sonra bugün tahliyelerin gerçekleşmesini beklediklerini de söyledi.
 
Diğer yandan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak sosyal medya hesabından, “AYM kararının AİHM başvurularının önünü almak için bir manevra olmadığına inanmamız için derhal tüm gazeteciler hakkında karar verdiğini görmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.
 
Artı Gerçek’tin haberine göre, Altan kardeşler için yapılan AYM başvurusunun 15 Temmuz sonrası yapılan ilk başvuru olduğunu hatırlatan Ok, şunları söyledi: “Ağustos ayında yapmıştım. Bu anlamda bir yıllık tutukluktan sonra AYM’nin gündeme alıp ‘ihlal’ kararı vermesi gazetecilik açısından önemli bir karar. İfade özgürlüğü açısındansa gecikmiş bir karar. Bir yıllık tutukluluğun haksız yere olduğu tescil edildi.”
 
 
AVUKAT OK: DİĞER TUTUKLU GAZETECİLER İÇİN DE EMSAL OLUR
 
Kararın, diğer tutuklu gazeteciler ve Ahmet Altan için de emsal teşkil edip edemeyeceği sorusunaysa Ok şu yanıtı verdi:
 
“Kararın içeriğini görmedim ama umarım karar içeriği içtihat niteliğinde yazılmış ve tüm gazeteciler için kullanılır niteliktedir. Emsal teşkil etmesi için kararın içeriğini görmeliyiz. Eğer ‘haberden tutuklama olmaz’ ifadesi yer alıyorsa yalnız Altan değil, tüm tutuklu gazeteciler için emsal olur. Böylece haksız yere tutulan tüm gazetecilerin serbestliğinin önü açılır, Türkiye’de ifade özgürlüğü yerine getirilebilir.”
 
“UMUTLUYUZ”
 
Cumhuriyet Davası avukatlarından Fikret İlkiz de AYM kararını için şunları söyledi: “Tek cümle söyleyeceğim… Anayasa Mahkemesi kararı her zaman, herkes için emsaldir. Tüm gazeteciler için umutluyuz şu anda. Açık bir hak ihlali vardı. Hak yerini buldu.”