Ana sayfa Gündem Aynı gün içinde Türkiye’den ABD’ye nota, ABD’den cevap!

Aynı gün içinde Türkiye’den ABD’ye nota, ABD’den cevap!

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında, bir grup protestocu ile Erdoğan’ın korumaları arasında kavga yaşanmıştı. Yaşanan olaydan dolayı ABD makamları sorumlu tutulurken, ABD’nin Türkiye Büyükelçisi John Bass Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak yazılı ve sözlü nota verildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz hafta Vaşington’u ziyareti sırasında, Büyükelçilik Kançılaryası önünde ABD güvenlik personelinin Sayın Bakanımızın yakın koruma ekibine karşı yerleşik diplomatik kural ve teamüller hilafına sergilemiş oldukları profesyonelliğe aykırı saldırgan davranışlar bugün Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi nezdinde sözlü ve yazılı olarak protesto edilmiş, ABD makamlarının bu olayı soruşturması ve gerekli açıklamanın tarafımıza yapılması resmen talep edilmiştir.

ABD Büyükelçisi ile yapılan görüşmede, Sayın Cumhurbaşkanımızın Vaşington’da bulunduğu süre zarfında karşılaşılan ve ABD makamlarının gerekli önlemleri programın her aşamasında alamamasından kaynaklanan güvenlik zaaflarının, diğer her açıdan başarılı geçen bu önemli ziyareti gölgeleyemeyeceği vurgulanmıştır.”

ABD cevap verdi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington D.C.’de Türk Büyükelçiliği rezidansı önünde yaşanan kavgayla ilgili yeni bir açıklama yaptı. ABD’nin Türkiye Büyükelçisi John Bass’e nota verildiğinin de hatırlatıldığı açıklamada ‘Türk güvenliklerin davranışları rahatsızlık verici’ ifadeleri kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede ‘Türk şiddeti’ olarak tanımladığı olay için “Basit şekilde kabul edilemez” dedi.