Türkiye eğitim refahı kriterinde 0 puan aldı

Ağustos 17, 2017, 9:05 am
OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü), 35 üye ülkede bölgesel refah endeksini yayınladı. Türkiye eğitimde refah sıralamasında 10 üzerinden 0 puanla Meksika ile birlikte son sırada yer aldı.

OECD’nin ‘İyi Yaşam Endeksi’ girişimi kapsamında hazırladığı ‘Bölgesel Refah Endeksi’nde 35 ülke; eğitim, iş, gelir, güvenlik, sağlık, çevre, sivil katılım, teknolojiye ulaşım, barınma, topluluk ve hayat tatmin düzeylerine göre 11 alanda değerlendirildi.

Hürriyet’ten Önder Öndeş’in haberine göre, endekste en yüksek oranlara sahip ülkelere 10, en düşüklere ise 0’a yakın puan verildi. Türkiye, ortaöğretim ve üstü derecelerden mezun olanların işgücüne katılım oranlarına göre belirlenen eğitim refahı kriterinde 0 puan aldı.

Tam puanları ise Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya elde etti. Bu ülkelerde ortaöğretim ve üstü mezunların işgücüne katılım oranı yüzde 90’ın üzerine çıktı. Bu üç ülkeyi Estonya, ABD ve Kanada takip etti.

Almanya 8.69, İngiltere 7.73 ve Fransa ise 7.57 puan aldı.

UNICEF’in çocukların refah koşullarına yönelik açıklanan raporunda Türkiye, 41 ülke arasında 36’ıncı sırada olurken, ”eğitim kalitesi” kategorisinde ise sonuncu sırada yer almıştı.