Ana sayfa Sürmanşet “Türkiye, Evrim Teorisi’ni müfredattan çıkararak laiklikten daha da uzaklaşıyor”

“Türkiye, Evrim Teorisi’ni müfredattan çıkararak laiklikten daha da uzaklaşıyor”

PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın lise ders kitaplarından Evrim Teorisi’nin anlatıldığı “Hayatın Başlangıcı ve Evrim” adlı üniteyi çıkarması sonrası başlayan tartışmalar dünya gündeminde de ses getirmeye devam ediyor. Voanews’ten Kevin Enochs, Charles Darwin’in türlerin kökenini inceleyen Evrim Teorisi’ni müfredattan çıkaran Türkiye’nin laiklikten giderek uzaklaştığını yazdı.

Türkiye’nin her zaman laik bir devlet olmakla övünen bir ülke olduğuna vurgu yapan Enochs makalesinde şu görüş ve tespitlere yer verdi:

“Türkiye, 1928 yılında yaptığı anayasa değişikliğiyle din ve devlet işlerini birbirinden ayırdı. Ancak bu neredeyse 100 yıl önceydi. Şimdi ülke vatandaşlarının yüzde 99’u Müslüman olarak tanımlanıyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın şu anki hükûmeti, ülkenin laikliğe olan tarihi bağlılığını yok etmek ve ülkeyi daha köktendinci bir yöne kaydırmakla eleştiriliyor.

Kısa süre önce birçok kişinin Türkiye’yi laiklikten İslam’a doğru bir kayma olarak gördüğü bir karar alan hükûmet, liselerde Evrim Teorisi’nin öğretilmesini yasakladı. Bu şu anlama geliyor: Lisedeki Türk öğrenciler artık Charles Darwvin’in yaşayan her şeyin ortak bir atadan geldiğine dair teorisini öğrenemeyecek. Bu teori, dünyadaki ve sonrasındaki yaşamın araştırılması konusunda basit bir fikirdi.

Hükûmet kararla ilgili yaptığı açıklamada, ‘bunun İslam’la bir ilgisinin olmadığını’ söyledi. Yetkililer, öğrencilerin bu teoriyi anlamak için gerekli bilimsel bilgi ve altyapıya sahip olmadığını savunuyor.

Milli Eğitim bakanlığı müfredat kurulu başkanı Alpaslan Durmus, üyelerin teorinin üst düzey öğrencilere öğretilmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi. Durmus, “Öğrencilerimizin gündeminden tartışmalı konuların bir kısmını dışarıda bırakmaya çalıştık” dedi.

Eleştirmenler, sebebi ne olursa olsun, bu kararın pratik sonucunun Türk öğrencilerin dünya seviyesinde yarışmak için ihtiyaç duydukları eğitimi alamayacaklarını düşünüyor.

Laik akademisyen Alaattin Dinçer, VOA’ya verdiği demeçte söz konusu kararı şu ifadelerle eleştirdi:

“Türk eğitim sistemi, temel bilimler açısından çok zayıf. Hem ulusal hem de uluslararası sınavlarda; Matematik, fizik, kimya ve biyoloji olsun, öğrencilerimizin geçen not ortalamaları çok düşüktür. Çocuklarınıza, gelecek nesillere, bilim ve Evrim ile Darwin hakkında bilgi vermezseniz; gelecek bilim adamlarını üretebilecek bilimsel açıdan aydınlanmış bir ülke olduğunuzu nasıl savunabilirsiniz?”

Diğer eleştirmenler ise bu kararın, Erdoğan’ın Türk toplumuna İslami bir kimlik yerleştirme planının bir parçası olduğunu söylüyor. Fakat Katolik araştırmacılar gibi, birçok İslam ilahiyatçısı Evrim ve İslam’ın çok da birbirine karşı olmadığını düşünüyor.

İlahiyatçı İhsan Eliacık ise konuşa ilişkin VOA’ya yaptığı açıklamada, “Bilimsel bir gerçek varsa, buna karşı gelemezsiniz. Evrim doğadaki bilimsel gerçekse, kimse buna karşı koyamaz. Çünkü bu doğru. Bir dini inanç gerçeği imha edemez. Ayrıca, benim dini inancıma göre bilimsel gerçek aynı zamanda dini gerçektir. İkisi çelişkili değildir” düşüncesini savundu.”