Ana sayfa Öne Çıkanlar Türkiye’de her sekiz kişiden biri icralık

Türkiye’de her sekiz kişiden biri icralık

PAYLAŞ

Bankalarda icraya düşmüş kredileri satın alan en büyük şirket Hayat Varlık, icrada dosyası bulunan insan sayısının 7 milyonu bulduğunu bildirdi. Bu rakam yetişkin nüfus içinde (55 milyon) her sekiz kişiden birinin icralık olduğunu gösteriyor.

Milliyet’in haberine göre, borçlu profilini 25 ila 35 yaşlarında erkek olarak tarif eden Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, Türkiye’de şu anda mahkemelerde bekleyen 25 milyon icra dosyası bulunduğunu kaydetti.

Güvenal şu bilgileri aktardı:

“Kredi borcunu ödemeyenlerin icraya düşmüş, banka ve diğer finans kuruluşlarından bize satılmış icra aşamasındaki borçlu dosyası 2 milyon civarında. 2 milyon kötü alacak dosyası da bankaların elinde bulunuyor. Dosya olarak değil, tekil kişi olarak düşünülürse en az 3.5 milyon kişi kredi kartı ve ihtiyaç kredisinden dolayı icraya düşmüş.”

Tek bir ekran üzerinden bireylerin tüm borçlarının görülmediğini belirten genel müdür, “Kirasını, elektrik, su, doğal gaz ve dijital yayın şirketlerine borçlarını ödemeyen insanları da düşürseniz rahat 5 ila 7 milyon kişinin icrada olduğu söylenebilir” dedi.