Ana sayfa Sürmanşet Türkiye’den Suriye’ye geçen Tunuslu cihatçı: Türkiye, Suriye’ye geçilmesi en kolay ülke

Türkiye’den Suriye’ye geçen Tunuslu cihatçı: Türkiye, Suriye’ye geçilmesi en kolay ülke

PAYLAŞ

ABD öncülüğündeki koalisyonun Rakka operasyonuna başlamasının ardından geçtiğimiz haftalarda bölgeye giden Ahbar el-An muhabiri Jenan Moussa, Kobani’de Kürtler tarafından esir tutulan bir IŞİD militanı ve öldürülen bir IŞİD’linin Türk eşiyle Rakka’nın kuzeyinde röportajlar yaptı.

Tunuslu IŞİD militanı Sabir Muhammed Ali, Türkiye üzerinden Suriye’de savaşmaya gittiğini anlatırken çok çarpıcı ifadeler kullandı. “Türkiye’den geçmek en kolay şey” diyen IŞİD militanı, sınır kapısında zorluk yaşamadığını, IŞİD militanlarının bazı görevliler tarafından sorgusuzca geçirildiğini, bazılarına ise para ödendiğini anlattı.

Tunus’ta Müslüman Kardeşler iktidarı döneminde Suriye’deki savaşa katılmak için teşvik edildiklerini itiraf eden Tunuslu, “Tunus’a döndüğünüzde hiçbir sorun yaşamayacağımız söylendi, ben de cihada katıldım” diye konuştu.

Tunuslu IŞİD militanı Suriye’ye geçiş süreçlerine ilişkin şunları anlattı:

“Biz önce Libya’ya gittik, sonra Türkiye’ye geçtik. Türkiye, Suriye’ye geçilmesi en kolay ülke. Havalimanından, sınır kapılarından. Suriye’ye geçmesi çok kolay. Suriye’ye girişlerde epey kolaylık sağlıyorlar. İşte Tunus’tan Libya’ya, oradan da Türkiye’ye geçtik”

“Neden Tunus’tan direkt İstanbul’a gitmedin de, Libya’ya uğradın?” sorusuna ise Tunuslu IŞİD’ci şöyle cevap verdi:

“Valla aynı şey. Ben bu yolu seçtim. Aynı şey. Tunus’tan da gidebilirdim. Şunu söyleyeyim, hükümet, Tunus’taki İhvan hükümeti yani… Türk hükümeti… Katar… Hepsinin düşüncesi aynı. Savaşa bakış açıları, terörü tevil etmeleri… Hep aynı. Bu yüzden yolumuz kolaydı. Gençleri koruyup kolladılar, hapis yok, af var, insanları (IŞİD şüphelilerini) çıkardılar hapisten. Düşünceler ortak. Hepsi de cihada önem veriyor”

Sabir Muhammed Ali Suriye serüvenlerinin Türkiye ayağına ilişkin ise şunları anlattı:

İstanbul’da, havalimanında nereye nasıl gideceğimizi, hangi otobüse binmemiz gerektiğini rahatlıkla sorabildik. İlk geçişimde Tunus’tayken, sınır polisi pasaportumu mühürlerken nereye gittiğimi sordu, ‘Suriye’ye’ dedim, ‘Haydi, haydi acele et’ dedi. Çıkış belgesini almak için para ödeyenler de var.”

IŞİD’e katılmanın çok kolay olduğunu söyleyen Tunuslu cihadçı, “Şimdi geriye dönüp bakıyorum ve ‘Bu hepimizi bir araya getirip öldürmek için bir komplo muydu’ diye düşünüyorum” dedi.