Ana sayfa Manşet Türkiye’nin tutumuna Rus yorumu: Sırtımızdan yediğimiz başka bir bıçak darbesi

Türkiye’nin tutumuna Rus yorumu: Sırtımızdan yediğimiz başka bir bıçak darbesi

PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump Suriye rejiminin kimyasal silahlı saldırı düzenlediği iddiasının ardından misilleme operasyonu düzenledi. Operasyonda Esad rejiminin Humus yakınlarındaki hava üssüne Akdeniz’deki iki destroyerden isabet gücü yüksek 59 Tomahawk füzesi fırlatıldı. Böylece altı yıldır devam eden Suriye iç savaşında şimdiye kadar sadece terör milisi IŞİD’i hedef alan ABD ilk kez Suriye hükümet kuvvetlerine saldırmış oldu.

Ankara, aktif olarak yer aldığı Astana görüşmelerinin sonuçlarını fiili olarak iptal eden ABD’nin Suriye’ye yönelik füze saldırısını onayladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Humus’ta bulunan ‘El Şayrat’ hava üssüne yönelik Tomahawk füzeleriyle yaptığı saldırıdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve yetersiz olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, “‘Şaryat Hava Üssü’nün kullanılamaz hale getirilmesi, sivillere yönelik kimyasal ve konvansiyonel saldırıların cevapsız kalmaması açısından önemli bir adımdır. Benzer katliamların yeniden yaşanmaması için acilen uçuşa yasak bölge ve güvenli bölgenin hayata geçirilmesi gerekmektedir” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı da ABD’nin saldırısını destekleyen açıklama yaptı. Türk Dışişleri’nin açıklamasında, “Benzer suçların cezasız kalmaması ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesi yönünde atılacak adımlar Türkiye’nin tam desteğine sahip olacaktır” ifadeleri kullanıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise benzer açıklamalar yaparak, “Bir an evvel geçiş hükümeti kurulmalı” çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz yılın ortasında ise Türkiye, Rusya ve İran, Suriye barış görüşmelerinin üçüncü turu için Kazakistan’ın başkenti Astana’da tekrar bir araya geldi. Görüşmede ağırlıklı olarak teknik konular ve teröristlerin dislokasyonu tartışıldı.

Son gelişmeleri gazeta.ru için değerlendiren Rusya Ortadoğu ve Orta Asya Ülkeleri Araştırma Merkezi Başkanı Semen Bagdasarov, Astana görüşmelerinin uzun süre devam edemeyeceğini vurguladı. Türkiye’nin hiçbir zaman Rusya’nın müttefiki olmadığını ve olmayacağını söyleyen Bogdasarov, “Astana görüşmeleri sadece geçici bir ateşkesti. Görüşmelere ciddiyetle saygı duymak aptalcaydı” dedi.

Bogdasarov Türkiye’nin tutumuna ilişkin ise, “Bu, bazı konularda Türklerle temas kurmanın büyük yanlış olduğunu gösteren sırtımızdan yediğimiz bir başka bıçak darbesi. Bu yanlış hesaplamanın bedelini ödüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yeni Türkiye Araştırma Merkezi Siyasi Direktörü Yuri Mavaşev ise, Türkiye’nin ABD saldırısını onaylamasının Ankara-Moskova ilişkilerin etkilemeyeceğini düşünüyor. Mavaşev’e göre Türkiye’nin bu tutumu Esad’a karşı olan geleneksel düşmanlığın ötesine geçmez.

Mavaşev, ABD’nin Esad’ı cezalandırmak amacıyla Suriye’ye yönelik müdahalesinin, ‘Trump’ın, halkı ülkenin iç sorunlarından uzaklaştırma’ eylemi olarak algılanması gerektiğini söyledi.