Ana sayfa Manşet Uyuşturucu kullanım yaşının 10’a kadar düştüğü Sur’da torbacılar cirit atıyor

Uyuşturucu kullanım yaşının 10’a kadar düştüğü Sur’da torbacılar cirit atıyor

PAYLAŞ

Yıkımın sürdüğü Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bu kez de uyuşturucu çeteleri kol geziyor. Uyuşturucu kullanım yaşının 10’a kadar düştüğü ilçede her köşe başını satıcılar tutuyor. Oldukça rahat görünen uyuşturucu satıcıları, esrar, kokain, kristal, hap ve yeni piyasaya sürülen ‘flakka’ adı verilen maddeyi sokak başlarında satıyor. Bu durumdan oldukça kaygılı olan ilçe halkı, polislerin mahallelerindeki uyuşturucu trafiğinden haberdar olduğunu ve göz yumulan bu kişilerin korunduğunu düşünüyor. Sokağa çıkma yasaklarıyla şehri açık bir hapishaneye çeviren polisin neredeyse her sokağın başına bir kontrol noktası kurmuş olmasına rağmen uyuşturucu satıcılarının cirit atması dikkat çekiyor.

Polis alıp bırakıyor

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Lalebey Mahallesi’nde oturan 52 yaşındaki E.Ç., iki çocuğunun madde bağımlısı olduğunu, ne yaptıysa onları bu illetten kurtaramadığı ifade etti. Sur’un boşalan binalarında 11 yaş grubundaki çocukların hızla uyuşturucuya alıştırıldığına vurgu yapan E.Ç., şikayetleri üzerine bu kişileri ekip otolarına bindiren polislerin, birkaç gün sonra yeniden sokağa saldığını dile getirdi. Bu durumun uyuşturucu çetelerini daha da cesaretlendiğine dikkat çeken E.Ç., önceleri kuytu köşelerde ve gizli bir şekilde satılan bu maddelerin savaştan sonra aleni biçimde yapıldığını söyledi.

Peynir ekmek gibi satılıyor

Ziya Gökalp Mahallesi Lale Sokak’ta oturan Muhsin Özkan adlı yurttaş da uyuşturucu çetelerinin mahalleyi istila ettiğini söyledi. Sur’da yaşanan savaştan sonra mahallede uyuşturucu, fuhuş ve hırsızlığın had safhaya çıktığını anlatan Özkan, mahallede uyuşturucu kullanımının ilkokul çağına kadar düştüğünü dikkat çekti. Her köşe başında satış kuryelerinin olduğunu, ekmek, peynir satar gibi uyuşturucu hap ve benzeri maddelerin satıldığını vurgulayan Özkan, mahalle sakinlerin bu durumdan oldukça rahatsız olduğunu belirtti.

Diyarbakır, Bismil ve Batman hattındaki bu trafiğin İsmet D. adlı kişi tarafından yönetildiğini, bu kişinin genellikle 5 kadın kuryeyle dolaştığını dile getiren Özkan, Lalebey, Alipaşa ve Ziya Gökalp mahallelerinde özellikle yoğun bir uyuşturucu trafiği olduğunu kaydetti.

Sur’da çete ağı

Ailece uyuşturucuya bulaşan kişiler olduğunu söyleyen Özkan, mahalleli olarak karakola defalarca şikayette bulunduklarını, ancak herhangi bir sonuç alınmadıklarını belirtti. Eskiden mahallerinde uyuşturucunun yok denecek kadar az olduğunu, ancak savaştan sonra gençlerde büyük bir yozlaşmanın söz konusu olduğunu ifade eden Özkan, mahalledeki satıcıların çeteleşerek büyük bir ağ oluşturduğunu, gençleri kendi tuzaklarına çekmek için her yolu denediklerini ifade etti.

Özkan, “Mahalleli olarak defalarca karakola gittik. Polis gelip satıcıları alıp gidiyor ancak savcı iki gün sonra serbest bırakıyor. Polis bunların kim olduğunu, evlerini her şeylerini biliyor. Maalesef onlara göz yumuluyor, müdahale edilmiyor. Bundan 3 ay önce halk kendi imkanlarıyla müdahale etmek istediğinde çeteler, mahalle sakinlerine ya da çocuğu için çırpınan ana babaya ‘Bunlar PKK’lidir’ diye polise şikayet ediyor. Hal böyle olunca vatandaş geri çekiliyor. Bunlar da işine kaldığı yerden devam ediyor” diye konuştu.

Gece gündüz sokak başlarındalar

Uyuşturucu satıcılarının silahlı olduğunu belirten Özkan, uyuşturucu satışı yapan erkeklerin kimi zaman eşlerini ve çocuklarını da bu işte kullandıklarını dile getirdi. Özkan, satışın sabahın erken saatleri ile gece yarısına kadar kesintisiz devam ettiğini, sokak başlarında müşteri bekleyen satıcıların genellikle isim kullanmadan ya da “mısır”, “şeker”, “fiş”, “üçü bir arada”, “ağrı kesici” gibi şifreler kullanarak satışı gerçekleştirdiğini söyledi. Özkan, başlarda esrar içen bu gençlerin dışardan gelen uyuşturucu tacirlerinin teşvikiyle “kristal”, “hayvan geliştiren hap”, kişiyi zombiye çeviren “flakka”, “üçü bir arada” isimli maddelerin yaygınlaştığını sözlerine ekledi.