Ana sayfa Öne Çıkanlar Valilik, Dersim’de Seyit Rıza anmasına izin verdi

Valilik, Dersim’de Seyit Rıza anmasına izin verdi

PAYLAŞ

Dersim Araştırmalar Merkezi, Demokratik Alevi Derneği ve Pir Sultan Abdal Dersim Şubesi tarafından Dersim’de, Seyit Rıza Meydanı’nda saat 16.00’da Seyit Rıza heykeli önünde açıklama yapacak, ardından saat 19:38’de mum yakıp bir söyleşi gerçekleştirecek.
Artıgerçek haber sitesinden Remzi Budancir’in haberine göre anma programı kapsamında çalışmalar yapılsa da, OHAL gerekçesi ile anmaya izin verilip verilmeyeceği merak konusuydu. Bu yıl Dersim’de, OHAL’i gerekçe gösteren Valilik, hiçbir etkinliğe izin vermiyordu.

Tunç: Anmaya izin verildi

Bugün il merkezinde anma için davetiye dağıtan HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Ferhat Tunç ve DAM yöneticileri ardından Seyit Rıza heykeli önünde açıklama yaptı. Anma için gereken izinlerin alındığını ifade eden Ferhat Tunç, tüm Dersimlileri yarın yapılacak anmaya katılmaya davet etti.

Bu yılki anmada bir sürpriz de yaşandı. İlde genellikle Dersim 1938 anmalarına parti olarak katılmayan CHP, bu yılki anmalara katılıyor. Cumhuriyet tarihinde özellikle 38 olayları ile ilgili tartışmalarda CHP sürekli eleştirilerin odağında olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dersim olayları üzerinden, kendisi de Dersimli olan Kemal Kılıçdaroğlu’na yükleniyordu.

CHP il Başkanı:Anmaya katılıyoruz

Artı Gerçek’e konuşan CHP Tunceli İl Başkanı Ali Rıza Güder, anmaya katılacaklarını doğruladı. Ancak ‘ilk defa katılıyorlar’ şeklindeki söylemlerin doğru olmadığını söyledi. Bunun partiler üstü bir olay olduğunu ifade eden Güder, “Etkinliği DAM yani sivil toplum örgütleri. Bu partiler üstü bir şey. Sonuçta biz de Tunceliliyiz ve oraya herkes gelir. Kimin düzenlediği de önemli değil. Bize davet geldi ve biz de katılacağız. Kim düzenlerse düzenlesin, sonuçta anmanın içeriği belli. 1938’de yaşanan acıları bir kez daha anmış olacağız” dedi.

Parti olarak basın açıklaması yapacağız

Etkinliğe CHP il yönetimi olarak mı katılıp katılmayacaklarına ilişkin soruya Güder, “Biz 15.30’da parti olarak bir basın açıklaması yapacağız, 16:00’da da anmaya katılacağız. Yani parti olarak basın açıklaması yapacağız, parti dışında üyeler olarak anmaya katılacağız. Parti sıfatıyla değil. Dediğim gibi bu ilk değil. Her yıl bu tür etkinliklere katılıyoruz. Hepimiz orada olacağız” cevabını verdi.(Artıgerçek)