Ana sayfa Dünya Venezuela, Amerikan Devletleri Örgütü’nden çekilecek

Venezuela, Amerikan Devletleri Örgütü’nden çekilecek

PAYLAŞ

Venezuela’da dördüncü haftasına giren hükumet karşıtı gösteriler şiddetlenerek devam ediyor. Başkent Karakas başta olmak üzere ülke genelinde birçok şehirde yine protesto gösterileri düzenlendi.

Binlerce kişinin katıldığı Karakas’taki protestoya polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Çatışmalar sırasında atılan göz yaşartıcı gaz kapsülü başına isabet eden 20 yaşında bir gösterici hayatını kaybetti. Böylece Nisan aynın başından bu yana ölenlerin sayısı 30’a yükseldi.

Bu arada ülkedeki protestolardan muhalefeti ve Washington’ı sorumlu tutan Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Televizyonda canlı yayımlanan bir programla öğrencilere hitap etti. Kendisinin yalnızca barış istediğini iddia eden Maduro konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu insanlar barış istemiyor. Bir çıkmaza girdiler ve bizi de kendi peşlerinden sürüklemek istiyorlar. Sağcılar tüm Venezuela’yı şiddet sarmalına ve nefrete çekmek istiyor. Peki onların peşi sıra gidecek miyiz? Hayır”

Öte yandan Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez, hükumete karşı Washington tarafından yönlendirilen kampanyayı protesto etmek için Venezuela’nın Amerikan Devletleri Örgütü’nden çekileceğini açıkladı. (euronews)