Wall Street Journal: Erdoğan, İslamcı bir otoriter devlet kurmak için darbe sahneledi

Nisan 20, 2017, 5:20 am
Wall Street Journal da “Erdoğan, İslamcı bir otoriter devlet kurmak için darbe sahneledi” dedi. Diken’in aktardığına göre ABD merkezli gazetenin dün yayımlanan başyazısında, referandumun Erdoğan’ın planladığı gibi gitmediği yorumu yapılırken ağır ifadeler kullanıldı, “İslamcı diktatör ezici bir destek bekledi ama zaferine leke sürecek usulsüzlükler arasında kıl payı kazandı. Sonuç, Türk toplumunun çok daha kutuplaştığını ve istikrarsızlığın artabileceğini ortaya koyuyor” denildi

Referandumda Erdoğan’ın İstanbul ve Ankara gibi Türkiye’nin en büyük şehirlerinde kaybettiğini belirten WSJ, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) ‘son dakikada’ mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli sayma kararı aldığını da hatırlatarak, 2.5 milyon oyun geçerliliğine gölge düştüğünü belirtti.

‘BATI’YLA İŞLER KARIŞIK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türk baharı”nı engellediğini savunan gazete, “Erdoğan cumhurbaşkanlığı koltuğunda çok daha fazla gücü elinde toplayacak.

Referandum 63 yaşındaki cumhurbaşkanını 2029’a, belki de 2034’e kadar koltukta tutabilir” dedi. Referandumun sonucunun Türkiye’nin Batı’yla ilişkilerini karmaşıklaştıracağını ve ABD’nin Türkiye’yle çalışmaya devam etmesi gerektiği tavsiyesinde bulunan WSJ, yazıyı “Erdoğan, İslamcı bir otoriter devlet kurmak için demokrasi manivelasını kötüye kullanarak ülke içinde bir darbe sahneledi” sözleriyle bitirdi.