Ana sayfa Gündem Wikipedia: Karara ilişkin adli inceleme talep etmek için çalışıyoruz

Wikipedia: Karara ilişkin adli inceleme talep etmek için çalışıyoruz

PAYLAŞ

Mahkeme kararı olmaksızın Türkiye’den erişim engellenen dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi Wikipedia, yasakla ilgili Grihat’a değerlendirmelerde bulundu. Engellemeye ilişkin yeni bir açıklama daha yapacaklarını belirten yetkililer, tarafsızlık vurgusu yaptı. “Wikipedia, yüzlerce dilde yayın yapan, tarafsız ve çok değerli bilgileri barındıran, tüm dünyadan gönüllü kimselerin yazdığı bir platformdur” denilen açıklamada, hukuki yollara başvurulduğu dile getirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Wikimedia Fonu olarak, 29 Nisan Cumartesi günü Türkiye’den Wikipedia’ya erişimin yasaklanmış olduğunu öğrendik. Wikipedia, yüzlerce dilde yayın yapan, tarafsız ve çok değerli bilgileri barındıran, tüm dünyadan gönüllü kişilerin yazdığı bir platformdur. Türkiye’de Wikipedia’nın, onun güvenilirliğine inanan milyonlarca insanın kullanımına sunulmasını sağlamayı taahhüt ediyoruz. Bu amaçla, Wikipedia’ya erişimi etkileyen karara ilişkin adli inceleme talep etmek için avukatlarla birlikte çalışıyoruz. Umarız ki konu derhal çözülebilir.”

Mahkeme kararı olmaksızın engelleme

İnternet kullanıcılarının katkılarıyla hazırlanan dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişim mahkeme kararı olmaksızın engellendi. BTK’nin “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden yapılan sorgulamalarda siteye mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” konulduğu görülüyor.

BTK’nın açıklaması şu şekilde:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

Prof. Akdeniz ve Dr. Altıparmak mahkeme kararına itiraz edecek

BTK, akşam saatlerinde internet sitesine “koruma tedbiri”nin Ankara 1. Sulh Ceza 29 Nisan’da vermiş olduğu 2956 sayılı kararı uyarınca gerçekleştiği bilgisini koydu.

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yaman Akdeniz ve Ankara Üniversitesi’nden Kerem Altıparmak, 1 Mayıs tatilinin ardından karara itiraz edecekler.

Prof. Akdeniz ve Dr. Altıparmak 30 Nisan 2015’te daha önce yapılan YouTube erişimi engellemesi nedeniyle Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkememesi’nde mahkum ettiren başvuruyu yapan iki hukukçu.