Ana sayfa Yaşam Yaptığı deneyler sırasında hayatını kaybeden 5 bilim insanı

Yaptığı deneyler sırasında hayatını kaybeden 5 bilim insanı

PAYLAŞ

Tarihe damgasını vurmuş bilim insanları, bu yolda kimi zaman kendi canından da oldu.

Ontrava’nın derlemesine göre, bazı bilim insanlarının hikâyeleri de bir o kadar minnet duyulacak cinsten.

Marie Curie

Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki kez Nobel Ödülü kazanan Marie Curie aynı zamanda Nobel Ödülü‘nü alan ilk kadın ve bu ödülü iki kez kazanan ilk bilim insanı. Curie uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. Ancak bu deneyler sırasında o kadar çok radyasyona maruz kaldı ki aşırı radyoaktiviteye bağlı kan kanserinden öldü.

Li Si

O bu serideki en kötü niyetli bilim insanı olabilir. İşkence sandalyesinin mucidi olan Li Si, vatan haini ilan edildi ve kendi icadında kan kaybederek yaşamını yitirdi.

Elizabeth Fleischman

Röntgen ışıkları üzerine çalışmalar yapan ve “X ışınları”nı daha iyi kullanmak için kendisini deney hayvanı gibi kullanarak bugün de kullandığımız birtakım ayarlamaları geliştiren bilim insanı olan Fleischman, o tarihlerde röntgen ışınlarının vücut üzerindeki negatif etkileri bilinmediğinden vücudunun her organında gelişen kanserden dolayı hayatını kaybetmişti.

Alexander Bogdanov

“Genç insan kanı transferiyle gençleşilebilir mi” sorusuna yanıt arayan Rus bilim adamı, hastalık testi yapmadan kendisine transfer ettiği Malaryalı bir hastanın kanıyla hayatını kaybetti.

Karl Scheele

Bir farmakolog olan Scheele birçok kimyasal elementin bulucusu. Her ne kadar Joseph Priestley isimli kimyager buluşlarının birçoğunu çalarak önceden bilimsel dergilerde yayımladıysa da daha sonra gerçekler anlaşılarak Scheele’nin hakkı kendisine teslim edilmiştir. Keşfettiği elementler arasında oksijen, molibden, tungsten, manganez ve klorin bulunmaktadır. Scheele’nin en ilginç özelliği, çalıştığı kimyasalların tadına bakmak olarak bilinmektedir. Ölüm sebebi hidrojen siyanürü tatmak olarak tarihe geçti.