Ana sayfa Öne Çıkanlar “Yargıtay’ı da, Danıştay’ı da, AYM’yi de kapat, saraya taşı”

“Yargıtay’ı da, Danıştay’ı da, AYM’yi de kapat, saraya taşı”

PAYLAŞ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi (AYM) kararı sonrası Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına yüklendi. Yıldırım’ın “İlk mahkemenin kararı geçerlidir” sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: 

“İlk hüküm geçerliyse Yargıtay’ı da, Danıştay’ı da, AYM’yi de kapat. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) de çık. Hakimleri saraya taşı. Talimat versin, karar versin. O zaman niye bu kadar mahkeme kuruyorsunuz. Adaleti sağlamak sizin görevinizdir.”

DUT YEMİŞ BÜLBÜL GİBİ’

Dış politikayla ilgili değerlendirmelerde de bulunan CHP Lideri, “Ege adaları dolayısıyla dünya kadar soru sordum. Bu adalar bizim mi Yunanistan’ın mı? Dut yemiş bülbül gibi Tık yok” dedi. Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Ya arkadaş bu adalar kimin? 4 mil uzakta Keçi Adası var. Bize mi ait? Çipras gitti. Ziyaret etti. Yunan bayrağı var. Dışişleri açıklıyor. Bizim zamanımızda hiçbir yer teslim edilmedi diye. Ben senin zamanından nelerin nerelere teslim edildiğini çok iyi biliyorum. Senin zamanında Süleyman Şah Türbesini kendi topraklarından kaçırmadın mı? Bir de biz Osmanlıcıyız diyor. Süleyman Şah Türbesi’ni kaçıran adamdan Osmanlıcı mı olur?”