Ana sayfa Medya Yeni Asya haber editörü tutuklandı

Yeni Asya haber editörü tutuklandı

PAYLAŞ

Yeni Asya Gazetesi Haber Editörü Naciye Nur Ener, bir şikâyet sebebiyle tutuklandı. Gazeteden yapılan açıklamaya göre yaklaşık 3 gün karakolda gözaltında tutulan N. Nur Ener, Çağlayan Adliyesi’ndeki 4. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklanmasına karar verilmesinin ardından Bakırköy Kadın Kapalı cezaevine gönderildi.

Konuyla ilgili Yeni Asya Gazetesi’nde yer alan haberde şu ifadelere yer verildi:

Ener hakkındaki gözaltı kararına gerekçe gösterilen ve tutuklama kararında da “somut delil” olarak nitelenen “müşteki mektubu”nu yazan kişi, bir süre önce kendisini telefonla arayarak, “Başkasına kızdım, seni ihbar ettim, pişmanım” demişti, ancak bu da dikkate alınmadı. 668 sayılı KHK’nın 3-1 bendine dayanılarak dosya için gizlilik kararı da alındı.

Savunmaların alınmasından sonra Hâkim Recep Uyanık, “Şüphelinin üzerine atılı Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçu ile ilgili tutuklanması talep edilmiş olmakla, şüphelinin FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyelerinin kendi aralarında haberleşme amacı ile kullandıkları Bylock isimli programın şüpheliye ait hatta tespit edilmesi ve dosyada bulunan müşteki beyanı somut delil olmakla, şüphelinin üzerine atılı suçun CMK 100 maddesinde sayılan tutuklama sebebi var kabul edilen suçlardan olması ve bu suç için ceza kanununda ön görülen ceza miktarı ile soruşturma konusu, suçun ağırlığı ve önemi dikkate alındığında adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağından CMK 100 ve devamı maddeleri gereğince şüphelinin tutuklanmasına” karar verdi.