Ana sayfa Politika Yeni gelen 50 vekilin 29’u AKP’ye gidiyor

Yeni gelen 50 vekilin 29’u AKP’ye gidiyor

PAYLAŞ

Anayasa değişikliği ile milletvekili sayısını 550’den 600’e çıkaran AKP’nin, parlamentoyu tümüyle etkisizleştirilirken neden böyle bir hamle yaptığı 16 Nisan referandumu öncesinde tartışma konusu oldu.

BirGün’den Sebahat Karakoyun’un aktardığı siyasi kulislerde, AKP’nin bir süreden beri hükümet ortağı gibi hareket ederek her kritik adımda destek veren MHP’yi rahatlatmak için bu düzenlemeyi gündeme getirdiği konuşuluyor. Yapılacak ilk genel seçimde baraj sorunu ile karşı karşıya kalma riski bulunan MHP ile seçim ittifakı planı yapan AKP’nin vekil sayısını bu nedenle artırdığına ilişkin yorumlar öne çıkıyor.

Şaibeli referandumun ardından AKP, başta seçim sistemi değişikliği olmak üzere birbiri ardına anayasa değişikliğiyle bağlantılı yeni hamlelere hazırlanırken, YSK de 600 vekil sayısını dikkate alarak seçim çevrelerini yeniden düzenledi. Biri Ankara diğeri de Bursa’da olmak üzere iki kentteki secim çevresi sayısı birer artırılarak, toplam 85 olan seçim çevresi sayısı 87’ye yükseltildi, 35 ilde milletvekili sayısı arttı.

1 Kasım’a göre AKP kârlı

Seçim analisti Filiz Aydın Koç, YSK’nin yeni düzenlemesini dikkate alarak, 1 Kasım seçim sonuçları üzerinden Meclis’teki sandalye sayısı dağılımına yönelik bir çalışma yaptı. Analizde “1 Kasım 2015 Genel Seçimler sonuçları üzerinden, 550 değil de 600 milletvekili çıkacak olsa idi meclisteki sandalye sayısı nasıl değişirdi” sorusuna yanıt arandı.

Analize göre 1 Kasım’daki oy oranı dikkate alınırsa 50 milletvekilinin 29’unu AKP, 6’sını CHP, 6’sını MHP ve 9’unu da HDP kazanıyor. Bu durumda AKP’nin 317 olan milletvekili sayısı 346’ya, CHP’nin 134 olan milletvekili sayısı 140’a, HDP’nin 59 olan milletvekili sayısı 68’e, MHP’nin 40 olan milletvekili sayısı 46’ya yükseliyor.

İllerdeki durum ne olurdu?

Filiz Aydın Koç’un, 1 Kasım seçim sonuçlarını dikkati alarak il il yaptığı analiz yukarıdaki tabloyu ortaya çıkarıyor.