Ana sayfa Teknoloji Youtube, çocukların güvenliğini korumada yeteri kadar önlem alamıyor

Youtube, çocukların güvenliğini korumada yeteri kadar önlem alamıyor

PAYLAŞ

Şirketin gönüllü denetçilerinin anlattıklarına göre YouTube çocukların güvenliğini korumada yeteri kadar önlem alamıyor. BBC’den Mike Wendling’in haberine göre çocukların sosyal medya ve internet üzerinden taciz edilmesinin önüne geçmek ve çocukların güvenliğinin korunması için YouTube’da bulunan şikayet mekanizması çok yavaş işliyor.

YouTube’un çocuklar ile ilişkili olumsuz videoların yayınlanmaması ya da videoların altına çocukları taciz eden yorumların yazılmaması için Trusted Flaggers (Güvenilir Şikayetçiler) adında gönüllülerden oluşan bir ekibi var.

Bu ekipten BBC’ye konuşan bazı gönüllülere göre YouTube çok sayıda rapora aylardır cevap vermedi. Aynı gönüllüler özellikle kamu tarafından yapılan şikayetler konusunda da şirketin çok yavaş davrandığını dile getiriyor.

9 bin şikayete yanıt gelmedi

BBC’ye konuşan bir gönüllü sadece Aralık ayında şirkete 9 bin adet şikayette bulunduğunu, ancak bunların hiçbirine şirket tarafından yanıt verilmediğini aktardı.

Bazı gönüllüler sıradan biri olarak şirketin şikayet mekanizmasını denediyse de yüzlerce sayıdaki şikayetlerine 60 gündür şirketin bir cevap vermediğini dile getirdi.

526 rapordan sadece 15’ine yanıt alabildiklerini aktardılar. Gönüllülerin şikayet ettiği çoğu video çocuklara yönelik tehlikeli olabilecek yorumlara ilişkin.