Ana sayfa Sürmanşet YPG: Türkiye’nin hazırlığı savaş ilanı

YPG: Türkiye’nin hazırlığı savaş ilanı

PAYLAŞ

YPG komutanlarından Sipan Hemo, Türkiye’nin sınır hattındaki hareketliliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Reuters haber ajansına konuşan Hemo, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ile çatışma yaşanmasını bekleyip beklemediği sorusuna, “Türklerin hazırlığı savaş ilanı seviyesine ulaştı ve önümüzdeki günlerde gerçekten çatışmalar yaşanmasına neden olabilir” yanıtını verdi. Dihaberin aktardığına göre Hemo, “Bu potansiyel saldırı ihtimaline karşı kayıtsız kalmayacağız” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Ağustos 2016’da başlattığı Fırat Kalkanı Herakatı’nda güneyde Bab’a kadar ilerlemiş ve bu operasyonu tamamlamasının ardından Suriye’nin kuzeyinde Özgür Suriye Ordusu’na destek amaçlı asker konuşlandırmıştı.

YPG’nin Türkiye’ye güvenlik tehdidi oluşturduğunu savunan Ankara, geçtiğimiz haftalarda da Halep’in kuzeyine takviye kuvvet göndermişti.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Salı günkü açıklamasında Türkiye’nin gerek gördüğü takdirde Halep’in kuzeyinde Efrin bölgesinde operasyon yapmaktan çekinmeyeceğini söylemişti. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise “Afrin’den füze atanlara sessiz kalamayız. Sınırdaki askeri önlemler savaş ilanı değil, Gelecek tehlikeye karşı hazırlık yapıyoruz” dedi.