Ana sayfa Gündem Zaman gazetesi davası: Savcı, Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Mümtazer Türköne için...

Zaman gazetesi davası: Savcı, Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Mümtazer Türköne için müebbet hapis cezası istedi

AYM ve AİHM, Şahin Alpay hakkında hak ihlali kararı vermişti

PAYLAŞ

Gazetecilerin “darbecilik”le suçlandığı davada 18 tutuklu var. Gazeteci Şahin Alpay 16 Mart’ta Anayasa Mahkemesi kararıyla cezaevinden çıktı, ev hapsine alındı.

 

Zaman Davası’nı Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, ifade özgürlüğü kuruluşu Article 19 mahkeme salonundan izliyor.

 

Zaman Davası’nın duruşmasını Silivri’de takip edenler arasında Avrupa Birliği Ankara büyükelçiliği yetkilileri de var.

 

P24 duruşmayı izleyip gelişmeleri aktarıyor:

 

Mümtazer Türköne: Savcının suçladıkları 17-25 Aralık için söylenmiş sözlerden belki en hafifleri. Bunlar eleştiri cümleleri.

 

Mümtazer Türköne: Yargısal egemenlik olmadan bir ülkenin bağımsızlığı olmaz

 

Zaman Davası’nda Ali Hüseyin Kılıç, İsmail Küçük, Hüseyin Belli, Onur Kutlu, Yüksel Durgut için 314/2 örgüt üyeliğinden ceza istendi.

 

Zaman Davası’nda Adil Gürçelik, Süleyman Sargın ve Ahmet İrem hakkında TCK 314/2 örgüt üyeliğinden ceza, diğer suçlardan beraat istendi.

 

Zaman Davası’nda “Cihan Medyada hisse sahibi” olduğu belirtilen Osman Nuri Öztürk için 314/2’den ceza, diğer suçlardan beraat talebi.

 

Zaman Davası’nda savcı Alaattin Güner hakkında 314/2 örgüt üyeliğinden ceza, diğer suçlardan beraat talebinde bulundu.

 

Zaman Davası’nda Cihan Haber Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Metin Sekizkardeş için 314/2 örgüt üyeliğinden ceza, diğer suçlardan beraat talebi geldi.

 

Zaman Davası’nda Cihan ve Samanyolu şirketlerinde pay sahibi Sedat Yetişkin için 314/2 örgüt üyeliğinden ceza, diğer suçlardan beraat talebi

 

Zaman Davası’nda Cuma Kaya ve Hüseyin Turhan için de 314/2 örgüt üyeliğinden ceza, diğer suçlardan beraat, tutukluluğun devamı talebi var.

 

Zaman Davası’nda Hakan Özsoy için “mal kaçırma amaçlı şirket kurmaktan” 314/2 örgüt üyeliği suçundan cezalandırılması talebi geldi.

 

Zaman Davası’nda Murat Avcıoğlu için savcının talebi: “Mal kaçırmaya aracılık” tesbitiyle 314/2’den örgüt üyeliği için cezalandırılmasına…

 

Zaman Davası’nda Hakan Taşdelen için “ByLock” kullanıcısı olduğu tesbitiyle 314/2 örgüt üyeliğinden cezalandırma istendi.

 

Zaman Davası’nda Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Faruk Akkan için “ByLock, mal kaçırmaya aracılık” iddiasıyla 314/2 örgüt üyeliğinden ceza talebi.

 

Zaman Davası’nda Şeref Yılmaz için 314/2 örgüt üyeliğinden ceza, diğer suçlardan beraat talebi geldi.

 

Zaman Davası’nda “ByLock ve malları mali takipten kaçırmak için satma” iddiasıyla Osman Nuri Aslan için 314/2 örgüt üyeliğinden ceza istendi.

 

Zaman Davası’nda savcı mütalaasının yazarlarla ilgili kısmını bitirdi. Zaman gazetesinin çeşitli kademelerinde çalışan diğer sanıklara geçti.

 

Zaman Davası’nda savcı mütalaasında Orhan Kemal Cengiz için tutuklama talebinde bulunmadı.

 

Zaman Davası’nda tutuksuz yargılanan Orhan Kemal Cengiz için örgüte üyelik ve darbeye teşebbüs suçlamasıyla 309/1 ve 314/2’den ceza istendi.

 

Zaman Davası’nda Lale Kemal için 220/7’den ceza istendi, diğer suçlardan ayrı ayrı beraati talep edildi.

 

Zaman Davası’nda tutuksuz yargılanan Lale Kemal için mütalaa: “Hiyerarşik yapıya dahil olduğu tesbit edilememiştir. Örgüte yardım etti.”

 

Zaman Davası’nda tutuksuz yargılanan İhsan Dağı için de 309/1 ve 314/2’den ceza istendi. Savcı, tutuklama talebinde bulunmadı.

 

Zaman Davası’nda Nuriye Akman’ın TCK 220/7’den cezalandırılması, diğer bütün suçlardan beraati talep edildi.

 

Zaman Davası’nda tutuksuz yargılanan Nuriye Akman için mütalaa: “Hiyerarşik yapıya dahil olduğu tesbit edilemedi. Örgüte yardım etmiştir.”

 

Zaman Davası’nda esas hakkında mütalaada, Ahmet Turan Alkan için de TCK 309/1 ve 314/2’den ceza ve tutukluluğa devam talebi geldi.

 

Zaman Davası’nda Mustafa Ünal sadece yazılarıyla değil, “muvazaalı mal kaçırma” iddiasıyla da suçlandı ve tutukluluğunun devamı istendi.

 

Zaman Davası’nda Zaman eski Ankara temsilcisi Mustafa Ünal için de suçlama aynı: Anayasal düzeni devirmeye teşebbüs ve örgüt üyeliği.

 

Zaman Davası’nda Mehmet Özdemir için de darbecilik ve örgüte üyelikten suçlama ile, 309/1 ve 314/2’den ceza istendi.

 

Zaman Davası’nda savcı Şahin Alpay’ın da TCK 309/1 ve 314/2’den alt sınırdan uzaklaşarak cezalandırılmasını talep etti. Tutuklama istemedi.

 

Zaman Davası’nda Şahin Alpay için de suçlama aynı: “Örgüt üyeliği ve anayasal düzeni devirmeye teşebbüs.”

 

Zaman Davası esas hakkında mütalaada Şahin Alpay’ın Twitter paylaşımları ve Digitürk aboneliğini iptalinden söz ediliyor.

 

Zaman Davası esas hakkındaki savcı mütalaasında, Şahin Alpay’ın bir tv programında Fethullah Gülen hakkında söyledikleri okunuyor.

 

Zaman Davası’nda mütalaa: Mümtazer Türköne’nin örgüt üyeliği ve anayasal düzeni devirmeye teşebbüsten cezalandırılmasına, tutuklu kalmasına.

 

Zaman Davası esas hakkında mütalaada Ali Bulaç ve İbrahim Karayeğen için anayasal düzeni devirmeye teşebbüs, örgüt üyeliğinden ceza istendi.

 

Zaman Davası esas hakkında mütalaa: İbrahim Karayeğen’de ByLock tespit edildi. Sanığın 309/1 ve 314/2’den cezalandırılmasına…

 

Zaman Davası esas hakkında mütalaa: Ali Bulaç’ın TCK 309/1 ve 314/2’den cezalandırılmasına, tutukluluğunun devamına…

 

Zaman Davası esas hakkındaki mütalaa: “Ali Bulaç toplumu darbeye hazırlayan yazıları örgüt lideri talimatıyla yazmıştır.”

 

Zaman Davası’nın üçüncü duruşmasında savcı esas hakkında mütalaasını okumaya başladı.

 

Savcı’nın esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğu, UYAP sistemine yüklendiği duyuruldu.

 

Ne olmuştu?

 

2. duruşmada mahkeme reklam departmanı çalışanları Hüseyin Belli, Onur Kutlu ve İsmail Küçük’ün tahliyesine, Şahin Alpay, Ahmet Turan Alkan, Ali Bulaç dahil diğer tüm tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına karar vermişti.

 

Mahkeme ara kararında tutuksuz sanıklara uygulanan yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına yönelik talepleri de reddetti. Mahkeme tutukluluk hâllerini dört kez dosya üzerinden inceleyecek.

 

Şahin Alpay:  Bu haksızlığa son verilerek azalan yıllarımı eşim, çocuğum ve torunlarımla geçirmeyi diliyorum.

 

Şahin Alpay, tutukluluğunun cezaya dönüştüğünü söyleyerek, “Bu haksızlığa son verilerek giderek azalan yıllarımı eşim, çocuğum ve torunlarımla geçirmeyi diliyorum. Kaçmaya kalkabileceğimi düşünüyorsanız adli kontrolle tahliyeme karar verebilirsiniz” diye konuştu.

 

“Avukatlık mesleğimi icra ettiğim için buradayım”

 

Tutuksuz sanık Nuriye Ural (Akman), “darbecilik ve terör örgütü üyeliği” suçlamasını kabul etmediğini söyledi.

 

Dava kapsamında tutuksuz yargılanan Orhan Kemal Cengiz, Zaman gazetesine el konulduktan sonra Anayasa Mahkemesine başvuruyu kendisinin yaptığını söyleyerek, “İddianamenin kendisi benim neden burada olduğumu anlatmıyor. Anladığım kadarıyla anlatmaya çalışacağım. Londra’ya giderken havalimanında gözaltına alındım. Zaman gazetesine kayyım atanmıştı, buna ilişkin Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruyu avukat olarak ben yapmıştım. Ben avukatlık mesleğimi icra ettiğim için burada bulunduğumu düşünüyorum” dedi.

 

Tutuksuz sanıklar Lale Sarıibrahimoğlu ve İhsan Dağı Ankara’dan SEGBİS sistemi ile katılarak savunma yaptı.

 

“Tutukluluğum cezaya dönüştü”

 

Şahin Alpay, 500 gündür tutuklu olduğunu belirterek, Zaman gazetesinde yazdığı yazıların suç olmadığını, yazılarında parlamenter sistemi ve demokrasiyi savunan yazılar olduğunu söyledi. Alpay, “Benim bir çok kronik hastalığım var, bunların bir kısmı kanser şüphesi taşıyor. 10 Kasım 2017 de Silivri Devlet Hastanesi’nde sağlık kuruluna girdim. Önümüzdeki günlerde aynı hastanede anjiyo olacağım. Yapılan tetkiklerde kulağımın işitmeme oranının yüzde 30’dan yüzde 50’ye çıktığı söylendi. Ben 73 yaşındayım. Birçok kronik hastalığım olduğu gibi kalp sağlığımın da kötüye gittiği anlaşılıyor. Hiçbir suçum yoktur. Tutukluluğum cezaya dönüştü. Bu haksızlığa son verilerek giderek azalan yıllarımı eşim, çocuğum ve torunlarımla geçirmeyi diliyorum. Ailemin bakımına ihtiyacım büyük. Kaçmaya kalkabileceğimi düşünüyorsanız adli kontrolle tahliyeme karar verebilirsiniz” dedi.

 

Bulaç: Yazılarımda suç yok

 

Tutuklu sanık Ali Bulaç, “6 yazıya sadece başlıkları ile değinilerek atıfta bulunuluyor. Bu yazılarda herhangi bir suç unsuru yok” dedi. Darbeden 3 ay önce bir yazı yazdığını hatırlatan Ali Bulaç, “Darbeden 3 ay önce darbeye davetiye çıkarmak alçaklıktır diye yazdım. Halkbank’a yapılan operasyonun haksız ve yanlış olduğunu yazdım. Yolsuzluk yapılmışsa, yapan varsa adil soruşturulup cezalandırılmalı diye yazdım. Düşünce ve yazı hayatım boyunca Müslüman yazarların devletten uzak bir hayat sürmeleri gerektiğini yazdım” şeklinde konuştu.

 

İddianameden

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, Mümtazer Türköne, Şahin Alpay, Ali Bulaç, Ahmet Turan Alkan, Alaattin Güner’in de aralarında bulunduğu 22’si tutuklu ve Ali Hüseyin çelebi, Osman Nuri Arslan, Lalezar Sarıibrahimoğlu, Nuriye Ural ve Orhan Kemal Cengiz’in de bulunduğu 8 tutuksuz sanık yer alıyor.

 

İddianamede, sanıklar hakkında “Anayasal düzeni, TBMM ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlamalarıyla üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla da ayrı ayrı 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.  İddianamede, Zaman gazetesinde köşe ve haber yazarlarının 17-25 Aralık sürecinde olaya müdahil olarak algı mühendisliğine katkı sundukları iddia ediliyor.

 

Savunmalardan sonra ara karar veren mahkeme Hüseyin Belli, Onur Kutlu ve İsmail Küçük’ün tahliyesine, diğerlerinin tutukluluğunun devamına karar verdi.