Ana sayfa Manşet Zarrab: Atilla’nın tutuklanması ile şok oldum

Zarrab: Atilla’nın tutuklanması ile şok oldum

PAYLAŞ

İran’a yönelik ambargonun delinmesi iddiasıyla ABD’de görülen davada, İranlı işadamı Reza Zarrab’ın altıncı kez tanık kürsüsüne çıktı. Dün başlayan çapraz sorgu aşaması kapsamında Zarrab bugün de savunma avukatlarının sorularını yanıtlıyor.

Savunma avukatı Zarrab’ın, Atilla’nın tutuklanması ile şok olduğunu söylediğini belirtti. Zarrab da avukatın bu sözünü doğruladı.

‘NE HAMANEY NE DE AHMEDİNEJAD İLE TANIŞMADIM’

Zarrab savunmanın bir başka sorusu üzerine ne İran’ın dini lideri Ali Hamaney ne de İran eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşmediğini söyledi. Zarrab Ahmedinejad ile tanışmadığını söylese de ambargoyu delmesini ‘ekonomik cihat’ olarak nitelendirdiği bir mektup ortaya çıkmış ve bu mektup dava dosyasına girmişti.

ZARRAB: ATİLLA’NIN OFİSİ NERDEDİR BİLMEM

Ardından Savunma bir ses kaydını duruşma salonuna dinletti. Zarrab, kayıttaki konuşmanın kendisi ile Süleyman Aslan arasında geçtiğini söyledi. Zarrab daha sonra savunma avukatının bir sorusu üzerine, Hakan Atilla’nın ofisine hiç gitmediğini, ofisin hangi katta olduğunu bile bilmediğini söyledi.

Zarrab, mahkemede Süleyman Aslan’la sık sık internet üzerinden yazıştığını ve konuştuğunu ayrıca Aslan’la sık sık yüz yüze buluştuğunu söyledi. Zarrab ayrıca duruşmadaki kanıtların hiçbirinin Atilla’nın Zarrab’a yüz yüze görüşme teklifi götürdüğüne işaret etmediğini söyledi.

ZARRAB: HERKESİN BİR FİYATI VARDIR

ABD’li gazeteci Pete Brush’ın aktarımına göre, avukat Fleming Zarrab’a “Herkesin bir fiyatı vardır” sözlerini sordu. Zarrab, “Rüşvet almaya meyilli herkesin bir fiyatı vardır efendim” diye yanıt verdi. Fleming, Zarrab’ın sağ kolu Bayar’ın “Biri para veya rüşvet almazsa bile, ona bir kol saati vermen lazım” dediğini ve saatin markasının Rolex olduğunu söyledi. Avukat Fleming, Bayar kayıtta, “Bizim üç şirket daha var, henüz tamamlanmadı” diyor. Bunlar paravan şirketler mi? diye sordu. Zarrab’da : “Evet. Kurmaya hazırlandığımız paravan şirketler”dedi

 

‘HALKBANK ÇALIŞANLARINA YALAN SÖYLEDİM’

Zarrab bir başka telefon görüşmesi üzerine savunma avukatının sorusunu da yanıtlarken alt düzey Halkbank çalışanlarının kendilerine saygılı davrandığını ancak olanlardan haberdar olmadığını belirtti. Ayrıca Zarrab bir kadın Halkbank çalışanına yalan söylediğini belirtti.

ZARRAB’A EBRU GÜNDEŞ SORUSU
Savunma avukatı Fleming Zarrab’a eşi Ebru Gündeş hakkında da sorular sordu. Zarrab, eşinin ünlü bir şarkıcı olduğunu söyledi ve haklarında magazin basınında çıkan haberlerin yüzde 99’unun uydurma olduğunu belirtti.

ZARRAB’IN “YAPMADIM” DEDİĞİ İŞLERİN BELGESİ

Verilen arada gazeteci Adam Kasfeld, mahkemeye sunulan ve kamuoyuna açılan bazı belgeleri paylaştı. Bu belgeler arasında dünkü duruşmada Zarrab’ın yapmadığını iddia ettiği tavuk ve zeytinyağı işleri ile ilgili belgeler yer aldı.
Artıgerçek