Ana sayfa Logo Altı “Zarrab, suçunu itiraf etme karşılığı ceza indirimi alacak”

“Zarrab, suçunu itiraf etme karşılığı ceza indirimi alacak”

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump’la 16- 17 Mayıs’ta gerçekleşmesi beklenen ikili görüşmesi öncesi Rıza Zarrab’ın yargılandığı davada önemli bir gelişme yaşandı. Hâkim Richard Berman Beyaz Saray’daki ikili görüşme öncesi “Bu davanın çözüm yerinin mahkeme salonu olduğunu; siyasi/diplomatik pazarlığın etki etmemesi gerektiğini” söyledi.

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahteciliği ve kara para aklama suçlamaları ile bir yılı aşkın süredir tutuklu yargılanan İran asıllı Türk işadamı Rıza Zarrab, önceki gün bir kez daha hâkim karşısına çıktı.

Duruşmayı takip eden CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Berman’ın açıklamalarını, bu açıklamaların Trump-Erdoğan görüşmesi öncesi verdiği mesajı, Zarrab’ın ruh halini ve dava sürecini Cumhuriyet’ten Aykut Küçükkaya’ya yorumladı.

Yurter Özcan’ın açıklamalarının satırbaşları özetle şöyle:

Hâkim ikna olmamış – Bugünkü (önceki gün) duruşma çıkar çatışmasını görüşmek amaçlı idi… Hâkim Berman, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen Amerika’da lobi yapan Greenberg Trauri isimli hukuk firmasının aynı zamanda Zarrab’ı temsil etmesinin nasıl çıkar çatışması olamayacağına ikna olmadığı söyledi. Zarrab’ın avukatlarından ek bilgi ve açıklama talep etti. Önümüzdeki hafta bu çıkar çatışması ile ilgili tekrar bir duruşma olacak.

Berman: Diplomatik pazarlık etki etmesin – Hâkim Berman bu davanın çözüm yerinin mahkeme salonu olduğunu; siyasi/diplomatik pazarlığın etki etmemesi gerektiğini söyledi. Ve kariyerinde ilk defa böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

‘Zarrab bitkindi’ – Son bir senede, Zarrab oldukca zayıfladı. Bu duruşmada da bitkin gözüküyordu…

Trump görüşmesinde gündeme gelecek’ – Önümüzdeki hafta Trump ile görüşmesinde Erdoğan bu konuyu gündeme getirecektir. Ama Hâkim Berman’ın söylediği gibi bu davanın çözüleceği yer mahkeme salonu, diplomatik/ siyasi müzakere değil.

Zarrab da büyük ihtimal anlaşma yolunu seçecek – Geçmişte bu tür Federal suç kapsamındaki davaların yüzde 90’ından fazlasında sanıklar, savcılık makamı ile anlaşma yoluna gitmiş. Yani suçunu itiraf etme karşılığı, ceza indirimi almışlar. Zarrab da büyük ihtimalle bu yolu seçecek. Akla gelen soru şu: Anlaşma karşılığı Zarrab neyi anlatacak? Hangi bilgileri verecek? Ve bu bilgilerin Türkiye’ye yansıması nasıl olacak? Bizi ilgilendiren en önemli kısım bu…

Birinci elden takip ediyoruz ’ – Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsilen Rıza Zarrab’ın yakalandığı Mart 2016’dan bu yana tüm duruşmalara katıldım. CHP olarak bizim amacımız bu davaya müdahil olmadan, özellikle Türkiye ile ilgili gelişmeleri birinci elden takip etmek ve kamuoyunu doğru bir şekilde bilgilendirmek…

Yeni duruşma 18 Mayıs’ta

Türkiye’de Erdoğan’la yaptıkları görüşmelerin ortaya çıkmasının ardından “ABD ulusal çıkarları için anlaşma yapmaya çalışıyorum” diyen Giuliani ve Mukasey’in rolü konusunda 18 Mayıs’ta yeni bir duruşma yapılacak.