Ana sayfa Manşet Zarrab: Türkiye’de serbest kalmak için de rüşvet verdim

Zarrab: Türkiye’de serbest kalmak için de rüşvet verdim

PAYLAŞ

Reza Zarrab’ın İran yaptırımları davasındaki ifadesi sürüyor. Savcılık bugünkü sorgusuna,davanın tek tutuklu sanığı olan eski Halkbank genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ilgili sorularla başladı. Atilla’nın avukatları ise Zarrab’ın cezaevinde yaptığı konuşmaların dava dosyasına girmesine itiraz etti.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre Zarrab, Türkiye’de üstü kapatılan 17 Aralık yolsuzluk soruşturması sırasında tutuklandıktan sonra serbest kalmak için de rüşvet verdiğini söyledi.

ABD cezaevlerinde yasal olarak dinlenen konuşmalardan birine ilişkin özette, Zarrab’ın bir erkekle görüştüğü belirtiliyor. 4 Kasım 2016 tarihli belgeye göre, telefondaki kişi Zarrab’a ‘görüşmenin iyi geçtiğini ve bunun, bugüne dek yaptıkları en önemli şey olduğunu’ söylüyor. Bu kişi, Zarrab’ın avukatı Şeyda Yıldırım’la konuştuğunu, ‘İbrahim’in de bu konuşmayı dinlemesine izin verdiklerini’ anlatıyor.

Zarrab ‘görüşmenin faydalı olup olmadığını’, ‘telefondaki kişinin arayacağını söylediği kişiyi arayıp aramadığını’ soruyor.

Telefondaki kişi, ‘Mevlüt ve Bekir’le görüşeceğini, avukatı Şeyda Yıldırım’ın onlarla zaten görüştüğünü, söylemeleri belirtilen şeyi söyleyeceklerini, avukat Şeyda’nın Beyefendi ile görüşeceğini ve ona gerekirse Obama’yı aramasını önereceğini’ söylüyor.

Özet metinde, “Danışman, bunun sadece Reza’nın meselesi değil, ulusal bir mesele olduğunu söyledi. Yarın (Şeyda Yıldırım) Bekir’le konuşacak ve Beyefendi’yi de bilgilendirecek” ifadesi geçiyor.

Avukat Şeyda Yıldırım’ın Tayyip Erdoğan’ın yardımcısının danışmanlarından biriyle irtibat halinde olduğunu kaydeden erkek şahıs, danışmanın “Bu yalnızca Reza’nın meselesi değil, milli bir mesele” dediğini, bu doğrultuda Şeyda Yıldırım’ın ertesi gün Bekir Bozdağ ile görüşeceğini ve “Beyefendi”yi bilgilendireceğini dillendiriyor.

Özet, “[Telefondaki erkek] Zarrab’ı, İbrahim’in de müdahil olacağı ve Mevlüt, Bekir ve Beyefendi’nin başkanı arayacağı konusunda temin ediyor” cümleleriyle bitiyor.