Ana sayfa Logo Altı Zarrab’ın avukatı: Türk ve ABD’li yetkililer Zarrab davasına politik bir çözüm arayışına...

Zarrab’ın avukatı: Türk ve ABD’li yetkililer Zarrab davasına politik bir çözüm arayışına açık

PAYLAŞ

Türk hükümeti adına lobi çalışmaları da yapan Giuliani, New York’taki Federal mahkemeye verdiği yeminli ifadesinde hem Türk hem de ABD’li yetkililerin Zarrab davasına politik bir çözüm aramaya ”açık” olduklarını belirttiğini kaydetti. Reuters, NYTimes ve birçok diğer ABD basınında konu yer buldu. İfadesinde Zarrab’a karşı olan suçlamaların niteliği ve ABD tarafının Türkiye’yi önemli bir müttefik olarak görmesi nedeniyle her iki ülkenin de diplomatik olarak konunun görüşülmesine yakın durduklarını söyledi. Giuliani mahkemeye sunduğu belgede ‘ABD’nin güvenlik çıkarlarını destekleyecek bir çözüm aramak amacıyla’ çalıştığını belirtti.

Başkan Trump’a yakınlığı ile bilinen Giuliani yeminli ifadesinde ABD’li yetkililerin bu duruşunun arkasında, Zarrab’ın itham edildiği suçların arasında silah, nükleer teknoloji ve benzeri kaçakçılık suçlamaları olmaması ve Türkiye’nin stratejik öneminin göz ardı edilemeyeceğini gerçeği olduğunu belirtti.

Washington Hattı’ndan Ela Gonca İzmirli’nin aktardığına göre, yeminli ifade Pazartesi günü yapılacak olan Zarrab mahkemesinden hemen önce hakimin isteği üzerine yapıldı. Pazartesi günü yapılacak olan mahkemede Zarrab davasının hakimi Richard Berman, Giuliani ve Mukasey’in Zarrab’ı temsil etmelerinde çıkar çatışması olup olmadığına bakacak.

Giuliani ve hemen hemen aynı yeminli ifadeyi sunan Mukasey, Türkiye ile ABD arasında pazarlığını yapmaya çalıştıkları anlaşmaya Zarrab’a yönelik suçlamalarını düşürülmesinin dahil olup olmadığı konusunda bir açıklama yapmadılar. Ancak açıklanan yeminli ifadelerde pazarlığın Zarrab’ı kovuşturan Manhattan’daki Birleşik Devletler Savcılığıyla değil Trump yönetimindeki üst düzey yetkililerle olduğu ortaya çıkıyor.