Ana sayfa Dünya Zarrab’ın İran devlet başkanına yazdığı cihat mektubu jüriye sunulmayacak

Zarrab’ın İran devlet başkanına yazdığı cihat mektubu jüriye sunulmayacak

PAYLAŞ

ABD’de Reza Zarrab davasının asıldan görüleceği duruşmalar öncesinde mahkeme, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları ile savcılık arasında uzlaşılamayan ihtilaflı on ayrı konuda kararını verdi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre mahkemenin hakimi Richard Berman, dün savcılığın duruşmaya çıkacak tanıklar, deliller ve usulle ilgili uzlaşılamayan on ayrı konuyla ilgili sunduğu başvuruyu değerlendirdi.

Hakim Berman, uzlaşılamayan on konuda savcılığın sadece bir talebini kabul etti. Yedi ayrı talebini reddetti, iki talebini de kısmen kabul etti. Böylelikle Atilla’nın savunma ekibinin önümüzdeki hafta başlayacak duruşmalar öncesinde önemli bir avantaj elde ettiği belirtiliyor.

‘Cihat mektubu jüriye sunulsun talebine ret”

Hakim Berman, savcılığın Reza Zarrab’ın İran devlet başkanına hitaben yazdığı ekonomik cihat başlatacakları konusundaki mektubunun jüriye sunulması talebini de reddetti.

Hakim Berman kararında, Atilla’nın terörle ilişkilendirilmemesi gerektiğini belirterek “Atilla, herhangi bir terör suçuyla itham edilmediği gibi herhangi bir terör saldırısına karışmamıştır. Davalı hakkında suçlamalar bellidir” ifadesine yer verdi. Berman, savcılığın mektubun seçilecek jüriye sunulması önerisini kabul etmedi.

Hakim Berman kararında, Atilla’nın ABD’de muhtelif konularda tanık olarak duruşmaya çıkartmak istediği kişilerin de savcılığın karşı çıkmasına rağmen önümüzdeki hafta başlaması öngörülen duruşmalarda dinlenmesine hükmetti.

“Zarrab anlaştı” iddiaları

Savcılıkla anlaşma yoluna gittiği öne sürülen Reza Zarrab’ın adı seçilecek jüri, davayla ilgili temel konular, tanık ve deliller gibi ayrıntıların yer aldığı bilgilendirme çalışmalarının tartışıldığı son başvuru dilekçelerinde de yer almadı.

Reza Zarrab’ın yapılacak duruşmalar öncesi oluşturulacak jüriyle ilgili hiç bir çalışmaya katılmaması iddiaları güçlendirdi.

Atilla, önümüzdeki hafta başlaması öngörülen jürili duruşmalar öncesinde savunma ekibine yeni bir avukat daha kattı. McDermott Will & Emery LLP hukuk firmasından Joseph B. Evans, Atilla’nın savunma ekibinde yer almasıyla ilgili resmi başvurusu mahkeme kayıtlarına geçti.