Ana sayfa Öne Çıkanlar Zarrab’ın itirafları ABD basınında geniş yer buldu

Zarrab’ın itirafları ABD basınında geniş yer buldu

PAYLAŞ

Reza Zarrab’ın dün ilk kez hakim karşısına çıkması ve duruşmada yaptığı itiraflar Amerikan basınında da yer buldu. Amerikan basını Zarrab’ın itiraflarında, Zafer Çağlayan’a verdiği rüşveti ve Türkiye’ye iadesi için avukatları aracılığı ile yaptığı girişimleri öne çıkardı.

New York Times gazetesi dava ile ilgili internet sitesinde yayınladığı haberinde “Reza Zarrab Türkiyeli bakana rüşvet verdiğini itiraf etti” başlığını kullandı. Duruşmayı takip eden muhabiri Benjamin Weiser’ın imzasıyla yayınlanan haberde duruşmadan detaylar New York Times’ın haberinde yer aldı. Haberde savcılardan Sidhardha Kamaraju’nun Zarrab’ın Türkiye’ye iadesi ile ilgli girişimlerini sorduğu diyaloglara da yer verildi. Avukatlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Yönetimi’nin üst düzey isimleri ile iadesi için görüştüğünü söyleyen Zarrab, savcının “başarılı oldular mı?” sorusuna “hayır” cevabını verdi.

AA VE TRT suskun Twitter hareketliydi

New York Times’ın haberinde dikkat çektiği bir başka detay da Anadolu Ajansı ve TRT’nin duruşmayı görmemesi oldu. Haberde, “günün sonunda ne Türkiye’nin resmi haber ajansı ne de devlet televizyonu Zarrab’ın itiraflarını yayınlamadı. Ancak Twitter çok hareketliydi. Binlerce Türk Twitter kullanıcısı, BBC Türkçe gibi yayın kuruluşları ve bağımsız haber sitelerinin canlı yayınlarını takip etti ve Zafer Çağlayan dünya çapında Twitter’da en çok konuşulan isimlerden oldu.” denildi.

“Washington Poast:İade girişimi başarısız oldu”

Duruşma, Amerika’nın önde gelen diğer gazetesi Washington Post’ta da yer buldu. Washington Post da Zarrab’ın avukatlarının iade girişimlerini ne çıkardı. Haberde “Zarrab salıverilmek için, seçkin ve siyasi bağlantıları olan Amerikalı avukatlar tutarak, ABD ve Türkiye arasında bir tutuklu değişimi anlaşması yapılmasını denedi. Zarrab’ın bu iş için tuttuğu avukatlar Eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani ve eski Adalet Bakanı Michael Mukasey’in bu girişimleri başarısız oldu.” denildi.

Wall Street Journal gazetesi duruşmayı Zarrab’ın Zafer Çağlayan’a verdiği rüşveti öne çıkararak duruşmayı haberleştirdi. Haberde Zarrab’ın duruşmadaki ifadeleri “büyük beklenti yaratan itirafları” olarak nitelendirildi.

‘ABD-TÜrkiye ilişkilerini geren dava”

NBC haber kanalının internet sitesinde yer verilen haberde “Reza Zarrab ABD-Türkiye ilişkilerini geren duruşmada hakim karşısına çıktı” denildi. Duruşmadan detayların verildiği haberde “Zarrab’ın ifadelerinin tamamının içeriği henüz bilinmiyor ama her iki kıtada da ilgiyle takip ediliyor” denildi.

NBC ayrıca, Trump’ın eski danışmanı Michael Flynn’in davasını ele alan savcıların, Erdoğan’ın Trump ve Obama’ya Zarrab davasının düşürülmesi için baskı uyguladığı iddialarını araştırdığını belirtti.

Associted press haber ajansı da duruşmayı detaylı bir biçimde abonelerine aktardı.
Artıgerçek