Ana sayfa Teknoloji 10.5 inç iPad Pro modeli tanıtıldı

10.5 inç iPad Pro modeli tanıtıldı

PAYLAŞ

Apple, 9.7 inç ve 12.9 inç ekran boyutlarına sahip iPad Pro tabletlerin ardından şimdi de 10.5 inç ekranlı yepyeni bir model tanıttı. İşte, WWDC 2017 etkinliğinde tanıtılan yepyeni iPad Pro’nun detayları.

10.5 inç iPad Pro özellikleri
Yaklaşık 450 gram ağırlığındaki 10.5 inç iPad Pro, tam boyuttaki ekran klavyesiyle yazma deneyimi oldukça kolay hale getiriyor. Ek olarak isteyenler, ürünün çıkışıyla aynı tarihte sunulacak 30 dil desteği sunan yeni Smart Keyboard aksesuarını da kullanabilecek.

Shiftdelete’nin haberine göre, True Tone ekran, geniş renk gamı, ultra düşük yansıtma, 600 nite varan parlaklık ve HDR video ile yeni iPad Pro harika bir görüntüleme deneyimi sunuyor. Apple, iPad Pro modellerinin maksimum tazeleme oranını ise 60 Hz’den 120 Hz’e yükseltiyor. Güncellenen Apple Pencil ise endüstrinin en iyisi olan 20 milisaniye gecikmeyle dikkat çekiyor.

10.5 inç iPad Pro, altı çekirdekli A10X Fusion çipiyle geliyor. Ek olarak, yüzde 40’a kadar daha hızlı grafik performansı sağlayan 12 çekirdekli bir GPU kullanılıyor. Tabletin batarya süresi ise 10 saat olarak veriliyor. Tabii ki bu rakam kullanıma göre farklılık gösterecektir. Hızlı şarj ve veri transferi için USB 3.0 desteği de detaylar arasında.

10.5 inç iPad Pro, 12 megapiksel arka iSight kamera ve 7 megapiksel ön FaceTime kamera ile sunulacak.

Apple, 10.5 inç iPad Pro’da en düşük 64 GB depolama seçeneğini sunuyor. Bu modelin fiyatı 649 dolardan başlayacak. Ayrıca, ürün için 256 GB ve 512 GB seçenekleri de mevcut olacak. Yeni iPad Pro gelecek hafta satışta olacak.

Apple Watch da değişti

Apple, WWDC konferansında merakla beklenilen akıllı saat işletim sistemi olan watchOS’un yeni sürümünü duyurdu. Bakalım yeni watchOS hangi özellikleri bizlere sunuyor.

Siri saat kadranında hatırlatıcılar, trafik durumu, HomeKit menüleri ve daha fazlası ekranda toplanmış bir şekilde bulunacak. Kullanıcı, çok kolay bir şekilde ekranını aşağı sürükleyerek tüm bu bilgilerin bir özetini görebilecek. Aynı zamanda ekranın sol üstündeki küçük siri simgesine tıklayarak Siri’ye rahatça ulaşılabilecek.

Aynı zamanda yeni kaleidoscope saat kadranı da, duyurulanlar arasında. Bunun haricinde saatin çıkışından beri bulunan Mickey Mouse ailesine, artık Toy Story karakterleri de saat kadranları olarak ekleniyor.

Aktivite ve egzersiz uygulaması güncellendi

Apple Watch’un sağlık alanında bilgileri bünyesinde barındırdığı aktivite uygulaması da, yenilenenler arasında.

Aktivite uygulaması artık içerisinde aylık meydan okumalar içerecek. Böylece kullanıcılar, her ay birbirinden zorlayıcı görevleri gerçekleştirirken hem motive olacak, hemde sağlıklarını daha üst seviyeye taşıyacaklar.

Egzersiz uygulaması da yüzme ile ilgili güncellemeler alırken, aynı zamanda yeni bir arayüze sahip oldu. Yüksek yoğunluklu çalışma modu egzersiz programına eklenirken, kullanıcılar artık birden fazla çalışma modunu aynı anda ekleyip kullanabilecekler.

Apple Watch, artık spor aletleriyle iletişim halinde olacak

Apple Watch, artık bünyesinde NFC desteği bulunduran tüm spor aletleriyle iletişim halinde olacak. Harcanılan kalori, nabız durumu ve daha fazla detaylı bilgiyi kaydeden spor aletleri, Apple Watch’a bunları aktararak kullanıcıların katettikleri yol hakkında daha fazla bilgi almasını sağlayacak.

NFC ve Apple Watch desteğine sahip olan spor aletleri, bu sonbahardan itibaren kullanıcıya buluşmaya başlayacak.

Müzik uygulaması yenilenenler arasında

Apple Watch’un dahili müzik uygulaması da yenilenerek, Apple Music ve Airpods ile olan ilişkisi güçlendirilirken, tasarımıda tamamen yenilendi.

Yeni müzik uygulaması artık Apple Music’in önerdiği şarkı listeleri dahil olmak üzere çoklu şarkı listelerini destekleyecek. Aynı zamanda yeni müzik uygulaması, Airpods deneyiminide daha iyi yönde arttıracak.

Egzersiz yapmaya başladığınızda otomatik olarak başlayacak favori bir şarkı listesini önceden seçebileceksiniz. Egzersiz esnasında sola sürükleyerek müziği direkt kontrol etme imkanınız olacak.

Ekran rotasyonu ve fazlası…
Yeni watchOS 4, geliştiricilere de yeni imkanlar sunuyor. Arkaplanda navigasyon ve ses kaydı, otomatik ekran rotasyonu, Bluetooth çekirdeği ve tam ekran desteği geliştiricilerin uygulamalarında kullanabilecekleri yeni imkanlar.

Apple watchOS 4, ne zaman çıkıyor ?
Birçok yeni özelliği bünyesinde barındıran Apple’ın saat işletim sistemi olan watchOS 4’ün geliştiriciler için olan sürümü bugün yayınlandı.

Kullanıcıları kapsayacak olan nihai sürüm ise, sonbaharda kullanıcılarla buluşacak.