Ana sayfa Teknoloji 10 dakikalık uzay yolculuğu bileti 200 bin dolar

10 dakikalık uzay yolculuğu bileti 200 bin dolar

PAYLAŞ

Blue Origin uzay şirketi, Shepard uzay kapsülünün iç mekan görüntülerini yayınladı. Shepard kapsülü ile uzay turizmi, her zamankinden daha olanaklı görünüyor. Şirket, 2018 yılında ücretli yolcu seyahatlerine başlanılmasını hedefliyor.

Shiftdelete’de yer alan habere göre, Roket ile bir bütün olan kapsül, seyahat sonrasında tekrar kullanılabiliyor. Yani her seyahat için yeni bir kapsül kullanmaya gerek kalmıyor. Altı kişilik mürettebat taşıyabilen Shepard, pencereleri sayesinde geniş görüş imkanı sunuyor.

Blue Origin’in verdiği bilgiye göre gözlem portları, kapsülün yüzey yapısının üçte birini oluşturuyor. Boeing 747’deki camların neredeyse üç katı genişliğinde olan portlar, 108,5 cm yükseklikte ve 72,6 cm genişliğinde. Her bir pencerenin yanında, gezginlere uçuş hakkında bilgi veren ve uzay aracının alternatif görünümlerini sunan bir izleme ekranı bulunuyor.

Ancak bu kapsülle uzay seyahati için önemli bir miktarı gözden çıKarmak gerekecek. Blue Origin’in 10 dakikalık uzay yolculuğu için beklenen bilet fiyatının 100,000$ – 200,000$ arasında bir fiyatta olması bekleniyor. Blue Origin, önümüzdeki hafta Colorado Springs’deki 33. Uzay Sempozyumu’nda bu kapsülün bir örneğini sergileyecek. Bu sempozyumda kapsülün yetenekleri hakkında daha fazla bilgi verileceği düşünülüyor.