Ana sayfa Manşet 106 Suriyeli Kürt, Meriç nehri üzerinden Yunanistan’a geçti

106 Suriyeli Kürt, Meriç nehri üzerinden Yunanistan’a geçti

Meriç (Evros) nehri üzerinden yasadışı şekilde Türkiye’den Yunanistan’a geçen 106 Kürt mültecinin Dimetoka’dan Selanik’e sevk edildikleri açıklandı.

PAYLAŞ

Elde edilen bilgilere göre yaklaşık bir hafta önce bu konuyu görüşmek üzere Yunanistan’ın Makedonya – Trakya Bakanlığı’nda Göç Politikası Bakanlığı Koordinatörü Nikos Ragos ile kurum ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği temsilcileri arasında olağanüstü bir toplantı yapıldı.

Meriç nehrini yasadışı şekilde geçerek Yunanistan’a giriş yapan 106 Kürt mülteci adli kontrolleri sonrası Dimetoka’daki yerel makamlarca serbest bırakıldılar.

Kürt mülteciler Dimetoka’dan otobüslerle Selanik’e sevk edilirken, olağanüstü toplantıda söz konusu mülteci grubunu ağırlayabilecek bir yapının olup olmadığı da masaya yatırıldı.

106 Suriyeli Kürtün Selanik’te Lagadikia ve Diavata’daki göçmen merkezlerine ulaşımı sağlanırken burada çadırlarda misafir edilen Kürtlere yemek ve sağlık hizmeti sunuldu.

İki merkezde yaklaşık bir hafta kalmaları beklenen 106 Kürtün daha sonra nereye gönderileceği ise henüz belirlenmiş değil.