Connect with us

Genel

11 yaşındaki çocuğa istismardan mahkûm olan 73 yaşındaki işadamı tahliye edildi

Published

on

Habertürk’ten Ümran Avcı’nın haberine göre 2011’de meydana gelen olayda A.Ö., çiftliğinde çalışan Moldova uyruklu kadının o dönem 11 yaşında olan kızı C.O.’ya cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. 2 ay hapis yatan sanık, adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağı konularak tahliye edildi. 5 yıl süren dava sonunda, Adli Tıp küçük kızın ruh sağlığının bozulduğunu tespit edince işadamı A.Ö., 16 yıl 10 ay hapse çarptırıldı. Olayın basında yer almasının ardından işadamı ekim ayında yeniden tutuklandı. İtiraz üzerine dosya üzerinden davayı görüşen İstinaf Mahkemesi sanığı 14 Aralık 2016’da tahliye etti. Kararda, “suç vasfının ve suçun mahiyetinin değişme ihtimali” gerekçe gösterildi. Davaya, 3 Şubat’ta İstinaf Mahkemesi’nde devam edilecek.

Tahliye kararını bilmeyen C.O.’nun babası M.O., işadamını sokakta görünce şoka girdi. Avukatıyla görüşen baba, gerçeği öğrenince şok geçirdi. Baba M.O. “Çocuğum eve mahkûm olmuşken, başka çocuklara da cinsel istismarda bulunduğu şahitlerle ispatlanan bu şahıs toplamda 3 ay hapis yattı. Adalete nasıl güveneceğiz?” diye isyan etti.

Yaşadığı travmanın ardından okulu bırakan ve dört duvar arasında kapanan 16 yaşındaki C.O., yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Defalarca canıma kıymak istedim çünkü bir türlü bitmiyordu. Küçük çocuklar mutlu yaşayamıyorlar, rahat bırakmıyorlar onları. Şikâyet edeyim, savaşayım dedim, başka çocuklar aynı acıyı çekmesinler diye, olmadı bir türlü. Arkadaşlarımla konuşuyorum, ‘Şu olacağım’ diyor, ben ne olacağımı bilmiyorum. Artık okulum yok, hayallerim yok, hiçbir şeyim yok. Sadece ölüm isteği var. Sadece rüyamda güzel hayatım var. Onunla karşılaşmaktan korkuyorum. Tutuklandığındaki korkunç yüzünü görmek istiyorum.”

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Genel

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘kayıp silah’ açıklaması

Published

on

By

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi

İçişleri Bakanlığı’nca, 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda yer alan 106 bin 740 kayıp silah sayısının, 1944’ten 2017’nin sonuna kadarki 73 yılda kaybolan silah sayısını ifade ettiği bildirildi.

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi.

Paylaşımda şu ifade kullanıldı:

İçişleri Bakanlığı 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda 106 bin 740 olarak yer alan kayıp silah sayısı, 1944 yılından 2017 yılının sonuna kadarki 73 yıllık süreçteki toplam kayıp silah sayısını ifade etmektedir.

Kamuoyuna duyurulur 

Continue Reading

Çok Okunanlar