Ana sayfa Genel 2 bin 200 metal işçisinin grevi Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklandı

2 bin 200 metal işçisinin grevi Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklandı

PAYLAŞ

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş üyesi 2 bin 200 metal işçisi greve çıktı. OHAL gerekçesiyle Bursa’da uygulanan yasağa rağmen İstanbul, İzmir, Manisa’da grev engellenemedi.

Schneider Enerji, Schneider Elektrik, General Elektrik ve ABB’ye bağlı 13’ü fabrika olmak üzere 26 iş yerinde çalışan DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi 2 bin 200 işçi, talepleri kabul edilene kadar greve çıktı.

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) ile Birleşik Metal-İş arasında gerçekleştirilen 2016 – 2018 dönemi grup toplu sözleşme görüşmeleri ücret ve ücrete bağlı maddeler başta olmak üzere birçok madde uyuşmazlığa girince greve çıkma kararı alan işçiler bu sabah işbaşı yapmadı.

ÜRETİM OLMAYACAK

ABB Elektrik’in İstanbul Kartal ve Dudullu’daki fabrikalarında greve çıkan işçiler Evrensel’e verdikleri röportajda “Herşeyi göze alarak yola çıktık. OHAL olmasa da işçiye her zaman OHAL var. Yasağı göze alarak, gerekirse bir kuruş zam almadan mücadelemize devam edeceğiz. Biz üzerimize düşen görevi onurumuzla sürdüreceğiz. Taslağımızı açıklarken dolar ne kadardı şimdi ne kadar? Biz değişiklik talep etmedik. Bizim saat ücretimize istediğimiz zam 1 dolar bile değil” dedi.

Dudullu fabrikasında bulunan Birleşik Metal-İş Genel Merkez Yöneticisi Seyfettin Gülengül, “EMİS dayattığı koşullarda ısrar etti. Halbuki daha önceki grev döneminde MESS’ten ayrılarak EMİS’i kuranlar ‘İşçilerimize grev yaptırmayacağız, uzlaşacağız’ demişti. Grev yasaklansa da üretimin olmayacağını buradan ilan ediyoruz. Herkes de bunu bilsin ki fabrikayı da terk etmeyeceğiz, grev silahımızdan da vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

TMMOB’DEN DESTEK AÇIKLAMASI

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik imzasıyla yayınlanan açıklamada, greve çıkan metal işçilerine destek verildi.

Açıklamada şöyle denildi:

Birleşik Metal-İş Sendikası ile Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) arasında 2200 işçiyi kapsayan grup toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine, Birleşik Metal-İş Sendikası bugün greve başladı.

Emek gaspına karşı haklarını arayan metal işçilerinin aldığı grev kararının Bakanlar Kurulu tarafından yasaklanması, AKP İktidarının emek alanına yönelik saldırılarının boyutunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Türkiye`de işçi ve emekçilerin en temel haklarına yönelik saldırıların günden güne arttığı, güvencesiz çalışma koşullarının emekçilere dayatıldığı bir dönemde, metal işçilerinin kararlı mücadelesi ülkemiz açısından son derece önem teşkil etmektedir. Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak, bu onurlu direnişi selamlıyor, grevin başarılı olması için her türlü dayanışmayı göstereceğimizi ve omuz omuza mücadele içinde olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

METEL İŞÇİLEİRNİN GREVİ BAKANLAR KURULU KARARIYLA YASAKLANDI

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) üyesi patronlara ait 13’ü fabrika olmak üzere 26 iş yerinde çalışan DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi 2 bin 200 işçinin bu sabah başlattığı grev Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün süreyle ertelenerek fiili olarak yasaklandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan yasağın gerekçesinde, “Bazı işyerlerinde Birleşik Metal İşçileri Sendikası tarafından alınmış olan grev kararının milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden ertelenmesi hakkındaki ekli kararın yürürlüğe konulması 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 63’üncü maddesine göre Bakanlar Kurulunca 19/1/2017 tarihinde kararlaştırılmıştır.” denildi.

SENDİKA KARARI PAZARTESİ DEĞERLENDİRECEK

Yasaklama kararına ilişkin Birleşik Metal-İş Genel Merkezi’nden açıklama geldi. Açıklamada pazartesi gününe kadar fabrikalarda üretim yapılmayacağı; pazartesi günü yapılacak görüşmenin ardından grevin devam edip etmeyeceğine karar verileceği belirtildi.

‘GREV HAKKIMIZ ENGELLENEMEZ’

Grev yasağına İstanbul Samandıra’da bulunan Schneider işçilerinden tepki geldi:
“İşçilerin en doğal hakkı olan grev daha ilk gününden taş koymaya çalışan sermayeden yana olan hükümetimiz yine yapacağını yapmıştır. İşçilerin alın terinin karşılığı olarak kullanmaya çalıştığı grev hakkı ne zamandan beri milli güvenliği tehdit eder oldu. Hükümet artık işçinin yakasından elini çeksin. Grev hakkımız engellenemez.”