Ana sayfa Sürmanşet 15 Temmuz’dan sonra silahla poz veren Coş’un adı cemaat soruşturmasında geçiyor

15 Temmuz’dan sonra silahla poz veren Coş’un adı cemaat soruşturmasında geçiyor

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) cemaate yönelik yürüttüğü araştırması kapsamında Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın merkeze çekilen vali kardeşi Adnan Yılmaz’ın bulunduğu 5 valinin Bank Asya’da hesabı bulunduğu, Kimse Yok mu Derneği’ne bağış yaptıkları tespit edildi. 5 valinin bu kapsamda pasaportlarının iptal edildiği öğrenilirken, haklarında soruşturma açılıp açılmadığı bilinmiyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 2016 yılı ocak ayında bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla cemaat yapılanmasını araştırmaya başlayan Devlet Denetleme Kurulu, çarpıcı bilgilere ulaştı. Daha önce il özel idareleri ve belediyelerin Gülen Cemaati’ne 2005-2016 tarihleri arasında verdikleri taşınmazların listesini toplayan DDK, araştırmasının bir yönünü de valiliklere çevirdi. Bu kapsamda başta MİT ve MASAK olmak üzere çok sayıda kurumdan valilerle ilgili bilgiler aktı. Bunlar arasında Bank Asya’da hesabı bulunan ve Kimse Yok mu Derneği’ne bağış yapan valilerin de yer aldı. Bu kapsamda “Bank Asya’da hesabı bulunan ve Kimse Yokmu Derneği’ne bağışta bulunduğu tespit edilip, pasaportları iptal edilen valiler” başlıklı bir şema oluşturuldu. Bu şemada, 5 valinin adı yazıldı: Vahdettin Özcan, İbrahim Şahin, Hüseyin Avni Coş, Adnan Yılmaz ve Hasan Karahan.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin İçişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında pasaportların sınırlandırılmasının söz konusu olmadığı belirtildi. Açıklamada, “Bugün bir gazetede yer alan valilerin pasaportlarına tahdit konulduğuna ilişkin haberle ilgili olarak, Devlet Denetleme Kurulu’ndan adı eçen valilerimizle ilgili Bakanlığımıza intikal eden bir soruşturma mevcut olmayıp; pasaportlarının tahdidi söz konusu değildir” denildi.

Bakanlığın haberi yalanlamasına rağmen, haberin sahibi Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Alican Uludağ Twitter hesabnından açıklama yaptı. Uludağ, heberinin doğru olduğunu ve elinde belgesinin bulunduğunu söyledi. Uludağ, belgenin yayımlanması konusunda haber kaynağından onay beklediğini de ekledi.